Monty Pythonův létající cirkus

Kdo chce vůbec vyslovit slovo anglický, nebo britský humor, jen těžko při tom může opomenout skupinu Monty Python. V šedesátých letech se do jednoho útvaru spojili Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin.

A hned jejich první projekt byl absolutní bombou. Pro BBC připravili v letech 1969-1974 sérii čtyřiceti pěti dílů komediálního seriálu, který by snad od té doby měl platit jako žánr, kdyby se ovšem našel někdo, kdo si troufl jej napodobit. 

Každý díl je složen z neskutečného množství skečů, dialogů, komických situací a vět, které inteligentně, ale zároveň skutečně komicky parodují a zesměšňují jak ty největší podlosti lidstva, jako je např. Adolf Hitler, tak si dokážou pohrát se základy evropské vzdělanosti a neobstojí před nimi ani věci nejváženější. Stačí jen několik názvů epizod: Královská filharmonie na záchodě, Show Buzze Aldrina nebo též Show Attily Huna a je jasné, že rozptyl gagů i vzdělání je tu obrovský. K tomu je třeba připočíst, že šestice ve všech dílech nejen psala skeče, ale také je sama hrála, i když si pochopitelně přibírali i další herce. Jak vážnou kategorií byl pro Monty Pythony smích, svědčí i smuteční řeč, kterou pronesl John Cleese nad rakví prvního ze zesnulých z této šestice, Grahama Chapmana (8. 1. 1941 - 4. 10. 1989): „„Včera v noci, když jsem tohle psal, jsem slyšel Grahama, jak mi šeptá do ucha: „Cleesi, ty jsi pyšný na to, že jsi první člověk, který kdy v britské televizi řekl ‚hovno‘. Jestli je tahle mše skutečně za mě, tak si přeju, abys byl prvním člověkem, který kdy na britské zádušní mši řekne ‚do prdele‘.“ 

Neutuchající nápaditost a odvaha vtipů udělal z některých vět tohoto seriálu nesmrtelné hlášky, a zařadila Monty Pythonův létající cirkus dokonce na páté místo ankety časopisu TV Guide "Top 25 kultovních TV pořadů všech dob". 

Obsazení

Režie

Ian MacNaughton, Terry Gilliam, John Howard Davies.

Scénář

Graham Chapman, Terry Gilliam, Terry Jones, Eric Idle, John Cleese, Michael Palin, Douglas Adams, Neil Innes.

Hudba

Neil Innes 

Hrají

Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin, Carol Cleveland, Connie Booth, Douglas Adams, Ewa Aulin, Neil Innes, Rosalind Bailey, Vincent Wong, Rita Davies, Adolf Hitler (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Neville Chamberlain (a.z.). 

 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC