Misfits: Zmetci

Tento britský seriál se objevil na obrazovkách v roce 2009 a stal se velkým překvapením toho roku. Prozatím bylo odvysíláno pět sérií, poslední běžela na jaře 2014. Misfits: Zmetci (angl. pouze Misfits) získali také v roce 2010 cenu BAFTA za nejlepší dramatický seriál. Zmetky lze považovat za britskou odezvu na americké Heroes, ovšem s typicky britsky odlehčenou ironií a rozhodně menším důrazem na hrdinskost a celospolečenské dopady nejrůznějších událostí.

Seriál se odehrává v nepříliš atraktivním prostředí mladých delikventů. Pětici teenagerů svedou dohromady veřejně prospěšné práce, které si musí odpykat za menší či větší přestupky, které mají na triku. Není moc o co stát, ale jen do chvíle, než je zastihne podivná bouřka, po níž zjišťují, že mají nadpřirozené schopnosti. Plachý a ostatními přehlížený Simon (Iwan Rheon) se umí stát neviditelným, vyzývavá Alisha (Antonia Thomasová) vzbuzuje touhu v každém, kdo se jí dotkne, naopak Curtis (Nathan Stewart-Jarrett), kterému drogová aféra zničila kariéru sportovce, dokáže vracet čas a Kelly (Lauren Socha) má zase telepatické schopnosti. Zdá se, že jen Nathan (Robert Sheehan) žádnou zvláštní schopnost nemá, ale jde jen o zdání. 

Postupně se všichni musí sžít se svým novým já a naučit se své schopnosti ovládat. Tato partička rozhodně nemá ambice zachraňovat svět, naopak mají dost práce sami se sebou a s vlastními problémy. Postupně ale zjišťují, že nejsou jediní, koho tato bouře ovlivnila, a tak jim jde dost často o krk. 

Zmetci jistě nadchnou všechny příznivce žánru sci-fi a dobrodružných filmů, ale opravdu nečekejte žádné hrdinské veletoče ve stylu amerických komiksových postav a velkofilmů, naopak kdo si život rád okoření trochou ironie a černého humoru a ztotožňuje se spíš s antihrdiny, ten si Zmetky určitě zamiluje. 

Obsazení

Režie

China Moo-Young, Tom Green, Tom Harper, Wayne Yip, Alex Garcia, Owen Harris, Lewis Arnold.

Scénář

Howard Overman, Jon Brown.

Kamera

Christopher Ross, Damian Bromley, Adam Etherington, Tim Sidell, Simon Tindall.

Hudba

Vincent Pope

Hrají

Nathan Stewart-Jarrett, Joseph Gilgun, Iwan Rheon, Antonia Thomas, Lauren Socha, Karla Crome, Nathan McMullen, Robert Sheehan, Matt Stokoe, Natasha O'Keeffe, Matthew McNulty, Shaun Dooley, Craig Parkinson, Alex Reid, Ruth Negga, Michael Winder, Michael Obiora, Matt Cross, Ellie Kendrick, Kate Bracken, Dexter Fletcher, Michelle Fairley, Amy Beth Hayes, Zawe Ashton, Jessica Brown Findlay, Jayne Wisener, Stephen Wight, Gillian Saker, Amy Manson, Robert Fyfe, Nathalie Emmanuel, Adrian Rawlins, Danny Sapani, Francis Magee, Jamie Blackley, Edward Hogg, Nicholas Burns, Catrin Stewart, Charlie Murphy, Hannah Britland, Jordan Metcalfe, Riann Steele, Josef Altin, Tom Austen, Sandy McDade, Michael Marcus, Phil Cornwell, Jamie Davis, Jack Donnelly, Rick Warden, Fred Pearson, Lucy Gaskell, Velile Tshabalala, Royce Pierreson, Nick Blood, Michael Müller, Anna Koval, Sam Keeley, Chloe Pirrie, Charlene McKenna.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC