Million Dollar Baby

Clint Eastwood je dnes už osvědčenou hollywoodskou značkou nejen coby herec, ale zvláště coby režisér. Jeho filmové počiny vždy stojí za to a dost často se stávají doslova magnety, které přitahují zlaté sošky. Jinak tomu nebylo ani u jeho pětadvacátého filmu Million Dollar Baby z roku 2004, jenž získal hned čtyři Oskary.

Klasický Eastwood – hlavní hrdina Frankie Dunn, kterého Clint hraje, je stárnoucí morous, jenž nevychází se svou rodinou a vůbec s většinou společnosti. Nejlépe je mu v jeho tělocvičně, kde trénuje boxerské talenty. Tedy spíše trénoval. Postupně mu všichni nadějní sportovci mizí u cizích manažerů, a tak má Frankie pocit, že mu vše proklouzává mezi prsty. Přitom přeci patří k těm nejlepším trenérům. Jednoho dne do jeho tělocvičny zavítá mladá servírka Maggie Fitzgerald (Hilary Swank), jež je odhodlaná stát se boxerskou šampionkou a ví, že právě Frankie by jí mohl pomoci na vrchol. Ten je však zarputilý tvrdohlavec, který s ženskou boxerkou nechce nic mít, ovšem Maggie je úplně stejná, stojí si pevně za svým. Ujme se jí Frankieho nejlepší kamarád, bývalý boxer Eddie (Morgan Freeman), který okamžitě rozpozná, že ti dva k sobě jednoduše patří. Frankie nakonec pochopí, jaký talent se v Maggie skrývá a skutečně jí pomůže dostat se až na mistrovství světa. Tam však dojde k tragédii, zákeřná soupeřka jí poraní páteř a Maggie zůstává zcela ochrnutá. Jediným vysvobozením v tuto chvíli je pro ni smrt, a tak požádá svého nejlepšího přítele o pomoc. 

Tento oskarový snímek si po právu získal okamžitě uznání, neb nejde o klasický boxerský film, kde ve zpomalených záběrech stříká pot s krví, kde doslova slyšíte praskání kostí a veškeré efekty jsou až nepříjemně naturalistické. Naopak, Eastwood se zaměřil na charaktery, na vnitřní život postav a vše, i zápasy, nechal plynout přirozeně, prostě vypráví příběh. Díky tomu se vyhnul většině klišé a nechal vyniknout postavy a jejich svět. Svět plný nejrůznějších škobrtnutí, proher, ale také nečekaných výher a radosti, drsný sportovní svět, v němž však jde najít opravdu ryzí přátelství. I Million Dollar Baby je trochu typicky eastwoodovsky zasmušilým filmem, ovšem jeho přímost, všichni tři hlavní představitelé, žádná okázalost a pompéznost z něj dělají výjimečný klenot a jeden z nejlepších Eastwoodových filmů vůbec. 

Obsazení

Režie

Clint Eastwood

Scénář 

Paul Haggis

Kamera

Tom Stern

Hudba

Clint Eastwood

Hrají

Hilary Swank, Clint Eastwood, Morgan Freeman, Jay Baruchel, Mike Colter, Lucia Rijker, Brían F. O'Byrne, Anthony Mackie, Margo Martindale, Marco Rodríguez, Riki Lindhome, Michael Peña, Benito Martinez, Michael Bentt, Marcus Chait, Morgan Eastwood, Jude Ciccolella, Tom McCleister, Kimberly Estrada, Susan Krebs.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC