Městečko South Park

Animovaný americký seriál Městečko South Park (angl. South Park) patří k nejdéle vysílaným seriálům vůbec, předčí jej už jedině Simpsonovi. Jeho tvůrci Trey Parker a Matt Stone prozatím slibují, že South Park poběží minimálně do roku 2016. Jde o velmi kontroverzní seriál, který vzbuzuje vášně po celém světě, ale jeho obliba a přízeň fanoušků je taková, že tvůrci nikdy nepolevili, ani nepodlehli žádné cenzuře. Dokonce v roce 1999 vznikl i celovečerní film v České republice uvedený pod názvem South Park: Peklo na Zemi (angl. South Park: Bigger, Longer & Uncut).

Seriál se odehrává v malém fiktivním coloradském městečku, kde chodí na základní školu čtveřice kluků, kteří se poměrně svérázně dívají na svět a zcela po svém vše, co se děje, komentují. South Park je tak plný vulgarismů, kontroverzních nebo tabuizovaných témat, politiky, ale i historických a současných osobností a celebrit. Veškerá témata jsou pak buď tvrdě parodována, nebo zesměšňována. A tak se „nevinní“ školáci různě baví kupříkladu o euthanasii, válkách, víře a náboženství nebo terorismu. 

K hlavním postavám patří Stanley „Stan“ Marsh, asi nejupřímnější člen party, který často shrnuje morální poselství epizody. Jeho nejlepším přítelem je Kyle Broflovski inteligentní, občas pokrytecký, ale také často nejčestnější člen party. Díky svému židovskému původu bývá terčem rasismu Erica Theodora Cartmana, který patří k nejoblíbenějším postavám seriálu, byť je agresivní, sadistický, fanatický, rozmazlený, obézní, drzý, manipulativní a nepřátelský. Posledním členem party je Kenneth „Kenny“ McCormick, který pochází z chudé rodiny, a proto si i z něj často Cartman utahuje. Kenny je posedlý sexem a toaletním humorem, o čemž často poučuje své kamarády. Je mu těžké rozumět, neboť má kapuci přes velkou část tváře. Přesto mu všichni jeho kamarádi bezvadně rozumí. Během prvních pěti sezón zahynul Kenny takřka v každé epizodě, většinou velice komickou smrtí, přičemž se v následující objevil znovu. Jedním z dospěláků je pak postava Jeroma „Chefa“ McElroye, šéfkuchaře ve školní jídelně southparské základní školy. Je jedním z mála charakterů černé pleti v seriálu, funguje jako jakási spojka mezi světem dětí a dospělých. 

South Park patří asi k nejkontroverznějším seriálům posledního čtvrt století, přesto mu nelze upřít stále stejně vysoko drženou laťku. Jeho tvůrci pro někoho mohou být ztělesněním spíše společenského dna, ale jejich sice svérázné vidění světa, společnosti, politiky a kultury je jen jedním z mnoha příspěvků do diskuzí o nejrůznějších tématech. South Park je ale především animovaným seriál s charakteristickou animací a svérázným humorem.

Obsazení

Režie

Trey Parker, Matt Stone, Eric Stough.

Scénář

Trey Parker, Matt Stone, Michael Anthony Snowden, Dave Polsky, Tim Talbott, Karey Dornetto.

Hrají

Trey Parker, Matt Stone, Isaac Hayes, Jay Leno, Tomorowo Taguči, Jenna Mattison, Elton John, Ozzy Osbourne, George Clooney, Malcolm McDowell, Kyle McCulloch, Jennifer Aniston, Dian Bachar, Peter Serafinowicz, Rick James, Thom Yorke, Courtney Ford, Patrick Duffy, Fieldy, Natasha Henstridge, Joe Strummer, DMX, Meat Loaf, John Lydon, Marc Shaiman, Jonny Greenwood, Ol' Dirty Bastard, Tim Armstrong, Brandon Hardesty, Bill Hader, Robert Amstler, Jessica Makinson, Brad Paisley, Pam Brady, Jonathan Davis, Frank Welker, Tommy Chong, Cheech Marin, Eric Stough, Myko Olivier. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC