Mechanický pomeranč

Film natočený podle stejnojmenné románové předlohy Anthony Burgesse je považován za jeden z nejkontroverznějších filmů Kubrickovy kariéry. Zobrazuje otevřeně násilí, sexuální scény a vůbec si nebere servítky s ničím, vždyť přesně takový je i samotný román, naturalistický pohled na společnost z „blízké budoucnosti“.

Děj se odehrává v Londýně, kde partička pěti mladíků, již vede Alex DeLarge (Malcolm McDowell), se baví vysedáváním v mléčném baru Korova, kde popíjejí koktejl řádně říznutý drogami. Tímto způsobem startují večerní zábavu, která spočívá v terorizování kohokoli – brutálně zbijí náhodného kolemjdoucího, poperou se s jiným podobným gangem nebo se vloupou do bytu mladého páru a jen tak pro zábavu ubližují i znásilňují. Nikdo z nich si nepřipouští, že by mohli žít jinak, ovšem jednoho dne klec spadne.

Alex je odsouzen a v rámci odpykání trestu je vybrán do nápravného programu, kde se jej snaží zbavit násilnických sklonů. Experiment je úspěšný, ovšem krom toho, že se Alexovi hnusí násilí i sex, ani jednoho teď není schopen, hnusí se mu také jeho milovaný Beethoven. Po propuštění z léčení nemá kam jít. Rodiče si našli podnájemníka, vlastně náhradního Alexe, a tak se toulá městem. Naráží však na bývalé kumpány i své oběti a nakonec se stává obětí mučení on sám. Nevydrží to a skočí z okna. Sebevražda se mu však nezdaří. 

Po měsících v nemocnici Alex zjišťuje, že se mu sex ani násilí již nehnusí, že může zase normálně žít. Toho chtějí využít vládní představitelé. Chtějí, aby jim Alex pomohl napravit pošramocený obraz, který vlastně zapříčinili tím, že Alexe „léčili“, a on se pak pokusil o sebevraždu. Alex s návrhem souhlasí a film končí bizardní sexuální scénou.

Kubrick byl za tento film kritizován, ovšem podařilo se mu zachovat totožnou atmosféru jako v knize. Ovšem na rozdíl od knihy, kde je Alex jasným zloduchem od začátku do konce, Kubrick ve filmové verzi udělal z této postavy oběť. To nic nemění na tom, že Mechanický pomeranč (angl. A Clockwork Orange) je skvělým příběhem, kritizujícím v podstatě naši rozmazlenou společnost a její příslušníky. Vše je okořeněné naturalistickými výjevy s poměrně bizardním nádechem a skvělými hereckými výkony. 

Obsazení

Režie

Stanley Kubrick

Předloha

Anthony Burgess (kniha)

Scénář

Stanley Kubrick

Kamera

John Alcott

Hudba

Wendy Carlos

Hrají

Malcolm McDowell, Patrick Magee, Warren Clarke, Adrienne Corri, Anthony Sharp, Philip Stone, Margaret Tyzack, Steven Berkoff, David Prowse, Gillian Hills, Carol Drinkwater, George Coulouris, Adolf Hitler (a.z.), Madge Ryan, Barrie Cookson, Pat Roach, Carl Duering, Aubrey Morris.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC