Kult hákového kříže

Film, který dokáže mrazit, děsit, a nakonec vyvolávat velmi těžké a ne snadno zodpověditelné otázky, to je minimalistické drama Tonyho Kaye Kult hákového kříže. I když je snímek téměř dvacet let starý, otevírá otázky, které jsou živé nejen pro americkou společnost, ale i pro tu naši.

Uprostřed černošského ghetta je při přestřelce zastřelen otec dvou synů Dereka Vineyarda (Edward Norton) a jeho mladšího bratra Dannyho (Edward Furlong). Zejména starší Derek je přímo pohlcen touhou po odplatě, a protože nepatří mezi hlupáky, brzy si jej vyhlédne manipulátor a duchovní vůdce skupiny skinheadů s rasistickými a fašizujícími sklony Cameron Alexander (Stacy Keach). Z Dereka se tak postupně stává nepsaný král gangu, kterému už zdaleka nejde jen o bezpečné ulice, ale který přímo vyhledává konflikty s místními černochy. Mezi bandou ostatních je málem za Boha a i proto s ním žije Stacey. Fairuza Balk se v této roli bravurně vypořádala s postavou na hranici šílenství, která na jedné straně vroucně a živočišně miluje Dereka, ale ještě víc nenávidí všechny černé. Dalším, komu Derek neskonale imponuje, je přitroublý obtloustlý skinhead Seth (Ethan Suplee) A samozřejmě, k Derekovi vzhlíží i jeho mladší bratr Danny. Jen dva lidé se pokoušejí Dereka přivést na jinou cestu. Jednak jeho učitel ze střední školy, kromě jiného současný učitel mladšího Dannyho, Bob Sweeney (Avery Brooks). A pak také jeho matka, Dorris (Beverly D'Angelo), která si uvědomuje, že její muž dokázal být i velký hrubián. 

Derek nicméně má příliš krvavé oči a krutě za to zaplatí – při pokusu o krádež jeho automobilu brutálně zabije dva černochy a jde do vězení, kde až příliš citelně pozná (je znásilněn), co to znamená fašistická a skinheadská filozofie. Z vězení se tedy vrátí jako úplně jiný člověk. A k podobnému rozhodnutí chce přivést i svého bratra. Jenže po tu dobu, co ve městě nežil, se skupina radikalizovala a rozjela, Derek už tak nečelí jen Cameronovi a jeho ideologii, ale rozvášněnému davu dřívějších kamarádů. Když se zdá, že se přece jen dokázal vymanit, když přesvědčí svého bratra, který učiteli Bobu Sweeneymu napíše krásnou esej o základních lidských hodnotách, je Danny na školních záchodcích právě černochem zastřelen... 

Obsazení

Režie

Tony Kaye

Scénář

David McKenna 

Kamera

Tony Kaye 

Hudba

Anne Dudley 

Hrají

Edward Norton, Edward Furlong, Beverly D'Angelo, Jennifer Lien, Ethan Suplee, Fairuza Balk, Avery Brooks, Elliott Gould, Stacy Keach, Guy Torry, William Russ, Christopher Masterson, Paul Le Mat, Giuseppe Andrews, Allie Moss, Joe Cortese, Jordan Marder, Keram Malicki-Sánchez, Antonio David Lyons, Sam Sarpong. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC