Jistě, pane ministře

Oblíbený komediální britský seriál se začal vysílat v roce 1980 na stanici BBC, kde se pravidelně objevoval až do roku 1988. Jistě, pane ministře (angl. Yes, Minister) je satirickou parodií politiků a státní správy, která si získala přízeň nejen běžných diváků, ale také samotných politiků.

Paul Eddington, představitel hlavní role, dokonce získal Řád Kommandera Britského impéria, jenž mu udělila Margaret Thatcherová. Na úspěch seriálu navázala další řada s názvem Jistě, pane premiére (angl. Yes, Prime Minister) a v roce 2013 byla natočena obnovená řada s obměněným obsazením, ovšem popularity původních sérií nedosáhla. 

Seriál Jistě, pane ministře vypráví o politické partaji Jima Hackera (Paul Eddington), která ve volbách poráží stávající stranu, a Jim si tak brousí zuby na ministerské křeslo. Postupně jsou obsazovány všechny ministerstva, ovšem na Jima se ne a ne dostat, až nakonec je mu přiděleno křeslo ministra pro administrativní záležitosti. Tento post bývá označován za politický hřbitov, ale Hacker se ničeho nezalekne a je rozhodnut vést své ministerstvo dokonale demokraticky, transparentně a vstřícně vůči voličům. Jeho snahy však velmi často narážejí na práci stálého ministerského tajemníka Humphreyho Applebye (Nigel Hawthorne), který je rozhodnut vše dělat ve prospěch byrokracie, a tak buď Hackera zahlcuje informacemi, nebo cenzuruje veškeré dokumenty, které se k němu mají dostat. Naštěstí má však Hacker svého osobního tajemníka Bernarda Woolleyho (Derek Fowlds), který je na ministrově straně a pomáhá mu vylepšovat i mediální obraz u voličů. 

Hacker brzy přistoupí na Applebyeovy pravidla hry, ovšem otáčí je proti němu samotnému, a tak vzniká nespočet absurdních i vtipných situací, kdy se velcí politikové občas chovají jak malí kluci. 

Seriál je prošpikován odkazy na tehdejší politické špičky, ovšem vše je podáváno s pověstnou britskou gentlemanskou noblesou a humorem. Jistě, pane ministře je však velmi oblíbeným seriálem dodnes. Politické a byrokratické prostředí, které se zde paroduje, totiž funguje stále stejně, a tak mají diváci i dnes pocit, že se jedná o seriál naprosto aktuální, že se dívají na parodii současného politického života. 

Obsazení

Režie

Peter Whitmore, Sydney Lotterby.

Hrají

Paul Eddington, Nigel Hawthorne, Derek Fowlds, John Nettleton, Philip Stone, Peter Cellier, Robert East, Daniel Moynihan, Richard Vernon, Vic Tablian, Pat Keen.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC