Jak vycvičit draka

Jak vycvičit draka (angl. How to Train Your Dragon) patří k dalším úspěšným animovaným snímkům z produkce studia DreamWroks (KungFu Panda, Šrek). Dobrodružný film z roku 2010 vznikl jako volná adaptace knih Cressidy Cowellové a odehrává se na severu, v drsné zemi Vikingů, kteří neustále bojují s ohromnými draky.

Hlavním hrdinou příběhu je náctiletý Škyťák z vesnice Blp, která permanentně čelí dračím útokům. Ti unášejí domácí zvířata, zapalují statky i úrodu, a tak každý správný Viking musí umět takového draka zabít. Zádrhelů je zde však hned několik – Škyťák není zrovna klasickým představitelem Vikinga, příroda mu totiž nenadělila příliš mnoho svalů a síly, zato bystrou hlavu a plno nápadů, jenže k tomu i trochu té nešikovnosti a neohrabanosti a na problémy je okamžitě zaděláno.

Škyťák, jako syn náčelníka vesnice, je všem více na očích, a tak i jeho vstup do dospělosti, zabití draka, je pod drobnohledem, což mu na sebevědomí nepřidává. Ví, že silou draka nepřemůže, proto sestrojí samostříl, kterým se mu podaří jednoho draka jako zázrakem zasáhnout. Když má svůj úkol dokončit a draka zabít, nedokáže to. Stane se tak něco neuvěřitelného, Viking a drak se stanou přáteli. Bezzubka, jak si Škyťák draka pojmenuje, mu pomůže poznat dračí svět, pochopit, proč draci na vesnici neustále útočí a tehdy začíná opravdové dobrodružství. Je třeba přesvědčit Vikingy, že skutečný nepřítel je někde jinde a jeho je potřeba najít a zničit. Začíná tak dobrodružná cesta plná nástrah, která však jen pomáhá utužit nové přátelství. 

Film byl velmi úspěšný, především zásluhou sice klasického, leč velmi silného příběhu o neobvyklém přátelství, které však pomůže změnit zaběhané stereotypy a dokáže překonat veškeré překážky. Kdo zná počiny studia DreamWorks však již tuší, že nepůjde jen o hezkou pohádku plnou skvělých efektů a úžasné aminátorské práce, ale také o zábavnou podívanou plnou drobných vtípků a narážek, které příběh ještě posilují a nedovolí divákovi žádné věkové kategorie nudit se. Není se tedy co divit, že v roce 2014 se v kinech objevilo pokračování Jak vycvičit draka 2 z chystané trilogie.

Obsazení

Režie

Dean DeBlois, Chris Sanders.

Předloha

Cressida Cowell (kniha)

Scénář

Dean DeBlois, Chris Sanders, William Davies.

Hudba

John Powell, Jo Blankenburg.

Hrají

Jay Baruchel, Gerard Butler, Craig Ferguson, America Ferrera, Jonah Hill, Christopher Mintz-Plasse, T.J. Miller, Kristen Wiig, Robin Atkin Downes, Ashley Jensen, David Tennant, Kieron Elliott, Angela Bartys.

 

 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC