Hvězdná brána

Když v roce 1994 Roland Emmerich natočil film Hvězdná brána o tajném projektu americké armády, která zkoumá tajuplný artefakt propojující různé galaktické světy, nikdo netušil, jaké šílenství tím vyvolá. Jen za prvních sedm dní vysílání v kinech po celé USA film vydělal 16 651 018 $, a tak není divu, že už za tři roky později vznikl televizní seriál, který se potom točil celých deset let a prozatím skončil na čísle 214 epizod, čímž ve své době překonal Akta X.

Seriál vychází z původního filmu a spojuje v sobě všechno, co mohou dobré sci-fi seriály ve spojení s akcí a dobrodružstvím nabídnout. Hvězdný tým má svého brblavého, neústupného, ale svým vojákům v mezigalaktickém poli plně důvěřujícího šéfa Georga Hammonda (s důstojností, ale i s nemalou dávkou svérázného, skrytého humoru jej v sedmi řadách hrál Don S. Davis). Celému týmu šéfuje Jonathan „Jack“ O'Neill (charizmaticky jej pojal Richard Dean Anderson) starý dobrý americký voják: neústupný, zbraň připraven použít v jakékoliv situaci, na druhou stranu se mu jeho jednotka stává rodinou, pro kterou je ochoten často obětovat i vlastní život. Pilíře týmu pak tvoří ještě šarmantní a citlivá, zároveň ale též odhodlaná Samantha Carterová (Amanda Tappingová), kapitánka letectva a astrofyzička. Pro kontakt s dávnými civilizacemi je v posádce geniální egyptolog Daniel Jackson (Michael Shanks se snad narodil pro roli zvídavého, citlivého vědce). A protože jde o sci-fi, nesmí chybět ani zástupce mimozemské civilizace, v jednotce SG-1 je to Teal´c (Christopher Judge), který opouští svůj lid v naději, že díky práci v jednotce hvězdné brány se mu podaří porazit planetární otrokáře, kteří ovládají i jeho lid, Goa'uldy. 

Rozjíždí se tak série mnoha setkání s různými typy civilizací, Země i jiné planety jsou často ve smrtelném ohrožení, ale díky odhodlanosti, odvaze, důvěře i citlivosti týmu SG-1 nakonec dobro přece jen vítězí a život ve vesmíru jede dál. To, co by mohlo rušit, tedy jisté opakování stále stejné zápletky, je dokonale obroušeno nejen velkou vynalézavostí scénáristů při budování jednotlivých dějových zápletek, ale i díky tomu, že kromě akce a boje si divák může vychutnat jak vtipné, tak mnohdy i dojemné dialogy, ať už mezi členy týmu, tak i při jejich kontaktu s mimozemskými civilizacemi. 

Obsazení

Režie

Mario Azzopardi, Michael Shanks, Amanda Tapping, David Warry-Smith, Martin Wood, Peter DeLuise, Brad Turner, Dennis Berry ad.

Scénář

Jeff King, Sam Egan, Carl Binder, Tom J. Astle.

Hudba

Joel Goldsmith, Richard Band, Kevin Kiner, Neal Acree.

Hrají

Richard Dean Anderson, Michael Shanks, Amanda Tapping, Christopher Judge, Corin Nemec, Ben Browder, Don S. Davis, Peter Williams, Claudia Black, Morena Baccarin, Teryl Rothery, Kevin Durand, Carmen Argenziano, Sean Patrick Flanery, Vanessa Angel, Louis Gossett Jr., Jodelle Ferland, Erica Durance, Crystal Lowe, Sam J. Jones, Jolene Blalock, Ronny Cox, Marc Worden, Amber Rothwell, Michael Rooker, Emily Holmes, Grace Park, Ian Buchanan, Julian Sands, Michael Eklund, Adam Baldwin, Daniel Cudmore, Beau Bridges, Robert Picardo, JR Bourne, David Hewlett, Torri Higginson, Saul Rubinek, Kavan Smith, Tony Todd, Erick Avari, Joe Flanigan, David Nykl, Noah Danby, Ken Kirzinger, Reed Diamond, Guy Fauchon, Tony Amendola, David Palffy, Cary-Hiroyuki Tagawa, Armin Shimerman, James Earl Jones, Enrico Colantoni, Tobin Bell, William Devane, Jan Rubeš st., Dan Castellaneta, Lexa Doig, William B. Davis, George Dzundza, Michael Ironside, Gary Chalk, Cameron Bright, Suleka Mathew, Tim Guinee, John de Lancie, John Noble, Fred Willard, Rudolf Martin, Katharine Isabelle, Sarah Strange, Chuck Campbell, Dakin Matthews ad. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC