Hunger Games

Dobrodružný film natočený podle románové trilogie americké spisovatelky pro mládež Suzanne Collinsové Hunger Games (čes. Aréna smrti) byl natočen v roce 2012 a stal se jedním z kasovních trháků následujícího roku. Režie se ujal Gary Ross.

Příběh se odehrává v budoucnosti v zemi nazvané Panem, což je v podstatě válkou zdevastovaná Severní Amerika, která je rozdělena na dvanáct krajů, jimž vládne hlavní město Kapitol. Zde je každoročně pořádána krutá televizní reality show – Hladové hry. Při ní se utkávají dva vylosovaní členové všech krajů v bojích na život a na smrt, jako připomínka toho, že Kapitolu není dobré se vzpírat. Vybíráni jsou vždy jedna dívka a jeden chlapec ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety. A tak se do her zapojí i šestnáctiletá hlavní hrdinka Katniss Everdeenová, již ztvárnila Jennifer Lawrence. Původně měla za Dvanáctý kraj bojovat její dvanáctiletá sestra, ale Katniss se dobrovolně nabídla místo ní. Na téměř jistou smrt je také vyslán Peeta Mellark, jehož hraje Josh Hutcherson, pekařův syn, který kdysi zachránil Everdeenovi před hladem. Mentora maldým bojovníkům dělá opilec Haymitch Abernathy, v podání Woody Harrelsona, který kdysi hry vyhrál.

Katniss a Peetovi se daří čelit nejen nástrahám v boji, ale také mimo arénu a postupují stále do dalších kol. Když se kvůli zamilovaným párům mění pravidla boje a vítězem turnaje se mohou stát dva zápasníci z jednoho kraje, hlavní hrdinové se snaží působit jako zamilovaný pár, aby získali přízeň diváků i sponzorů a měli větší šanci na přežití. Probojují se opravdu až na vrchol, ale v tu chvíli se opět mění podmínky boje a vítězem může být jen jeden. Katniss a Peeta jsou tak donuceni stát proti sobě.

Strhující příběh o odvaze a obětování se, krutosti i věrnosti protkaný politickým pletichařením se stal okamžitě hitem. Není se tedy co divit, že filmové podoby se dostalo i následujícím dvou knihám. Druhý díl s názvem Hunger Games: Vražedná pomsta (angl. Hunger Games: Catching Fire) se objevil v kinech v roce 2013 a třetí pokrčování, Hunger Games: Síla vzdoru (angl. Hunger Games: Mockingjay), se filmaři rozhodli rozdělit do dvou dílů. První bylo možné vidět v kinech v roce 2014, druhé 2015.

Obsazení

Režie

Gary Ross

Předloha

Suzanne Collins (kniha)

Scénář

Gary Ross, Suzanne Collins, Billy Ray.

Kamera

Tom Stern

Hudba

James Newton Howard, T-Bone Burnett, Jo Blankenburg.

Hrají

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields,Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi, Kalia Prescott, Donald Sutherland, Isabelle Fuhrman, Paula Malcomson, Toby Jones, Lenny Kravitz, Brooke Bundy, Mackenzie Lintz, Alexander Ludwig, Jack Quaid, Amandla Stenberg.

 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC