Hra o trůny

Seriál z produkce HBO se na televizních obrazovkách objevil v dubnu 2011 a od té doby byly odvysílány čtyři série, v současnosti (červen 2015) běží zatím poslední pátá. Fantazy seriál se stal okamžitě diváckým hitem a s každou další sérií stoupá jeho oblíbenost i sledovanost po celém světě.

Hra o trůny (angl. Game of Thrones) vznikla na motivy knižní fantazy ságy Píseň ohně a ledu (angl. Song of Ice and Fire) spisovatele George R. R. Martina. Z počátku děj seriálu věrně kopíroval svou knižní předlohu, ale od druhé série už se jí spíše volně inspiruje, nezabíhá do takových podrobností a tvůrci vynechávají také některé knižní postavy. Přesto patří Hra o trůny ke klasickým velkovýpravným seriálům spíše filmového charakteru, tak jak se to kabelové televizi HBO osvědčilo již v minulosti u jiných projektů.

Základní dějová linka se točí kolem boje o trůn v Zápodozemí mezi sedmi znepřátelenými královstvími, hlavně mezi šlechtickými rody Lannisterů, Starků a Baratheonů. Další hrozbou pro Trůn je pak mladá Daenerys Targaryen, jejíž rod vlád Západozemí v minulosti, která si podmaňuje postupně daleké tropické země a ne nadarmo se jí říká Matka draků, neboť tři draci ji opravdu doprovázejí. Nemenší ohrožení pro Západozemí představuje zlo, které nabývá na síle daleko na severu za Zdí. Středověká fantazy ze světa, v němž léto může trvat desetiletí a zima jeden lidský život, je tak plná intrik, rytířských i podlých soubojů, vražd i erotiky a lásky, stejně jako draků, divokých lidí, čarodějnic a tajemných nemrtvých. Proto pozor, zima se blíží. 

K nejoblíbenějším postavám patří Tyrion Lannister (Peter Dinklage), Cersei Lannister (Lena Headey), Jaime Lannister (Nikolaj Coster-Waldau), Daenerys Targaryen (Emilia Clarke), Jon Sníh (Kit Harington), Sansa Stark (Sophie Turner), Petyr Baelish (Aidan Gillen), Margaery Tyrell (Natalie Dormer), Ohař (Rory McCann), Varys (Conleth Hill) a nespočet dalších.

K zajímavostem pak patří, jak seriál dokázal vyvolat turistický zájem o některé lokality, v nichž se natáčí. Obrovský příliv turistů po odvysílání prvních sérií zaznamenal kupříkladu Dubrovník.

Obsazení

Režie

Alex Graves, Alan Taylor, David Nutter, Daniel Minah… 

Předloha

George R.R. Martin (kniha)

Scénář

David Benioff, George R.R. Martin, D.B. Weiss.... 

Kamera

Jonathan Freeman, Kramer Morgenthau, Kramer Morgenthau...

Hudba

Ramin Djawadi

Hrají

Peter Dinklage, Lena Headey, Kit Harington, Emilia Clarke, Sophie Turner, Maisie Williams, Iain Glen, Nikolaj Coster-Waldau, John Bradley, Alfie Allen, Conleth Hill, Sean Bean, Michelle Fairley, Mark Addy, Ron Donachie, Rory McCann, Jason Momoa, Richard Madden, Rose Leslie, Natalie Dormer, Jamie Sives, Donald Sumpter, Jack Gleeso… 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC