Hon

Působivé drama z jednoho maloměsta, které zachvátí doslova davová psychóza, bylo uvedeno na festivalu v Cannes v roce 2012, kde si získalo značnou a zaslouženou pozornost. Známý dánský režisér Thomas Vinterberg se tak opět vrátil k tématu mezilidských vztahů, jež dokázal zpracovat obdivuhodným minimalistickým způsobem. Není divu, že Hon (angl. The Hunt) byl nominován na Oskara, Zlatý glóbus a spoustu dalších prestižních cen.

Celý příběh se točí kolem sympatického čtyřicátníka Lucase (Mads Mikkelsen), jenž začíná nový život. Po rozvodu se snaží vyrovnat s novou situací co nejlépe, jak to jen dokáže. Poměrně dobře vychází se svým dospívajícím synem, takže se zdá, že i přes menší kariérní propad, kdy se z učitele stává vychovatelem ve školce, vše ustojí a bude jednoduše normálně žít dál. Navíc Lucas věří svým dlouholetým přátelům, že ho nenechají na holičkách. Proč taky, vždyť ve svém rodném městečku byl vždycky oblíbený a lidé tu drží pohromadě.

Pospolitost se však ukáže jako jeden z největších problémů. Stačí totiž jen maličko zakolísat a ve městě plném lidí zůstanete zcela osamoceni. Jedna jediná lež vám ze života může udělat doslova peklo, což se stane i Lucasovi. Náhle stojí proti všem, nikdo mu nevěří, je odepsaný. A tak se z nevinné situace stane zápas o vlastní čest, který bohužel přeroste v boj o holý život. Vždyť přeci opakovaná lež se stává pravdou. 

Vinterberg natočil skvělé drama, které graduje až do mrazivého konce a vryje se vám do paměti ještě na hodně dlouho. Už samo téma společnosti, která se nechá úplně jednoduše zmanipulovat a nikoho nezajímá, kde je pravda, hlavní je mít obětního beránka, je dosti zneklidňující, ovšem když se k tomu přidá excelentní výkon Madse Mikkelsena, bude vám běhat mráz po zádech. Navíc minimalistická kamera, typicky severské prostředí s úchvatnou krajinou, v níž se člověk může občas cítit ztracený, to vše jsou jen další bonusy, které z filmu Hon dělají prvotřídní drama, jež rozhodně stojí za vidění. 

Obsazení

Režie

Thomas Vinterberg

Scénář

Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm.

Kamera

Charlotte Bruus Christensen.

Hudba

Nikolaj Egelund

Hrají

Mads Mikkelsen, Alexandra Rapaport, Thomas Bo Larsen, Susse Wold, Annika Wedderkopp, Lasse Fogelstrøm, Anne Louise Hassing, Thomas Vinterberg, Jacob Højlev Jørgensen, Sebastian Bull Sarning.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC