Hobit: Neočekávaná cesta

Krásná předloha, vynikající podívaná, skvělé dialogy a ještě lepší herecké výkony. To jsou jen některé věci, které se podílejí na fenomenálním zážitku, který prostě musí provázet každého diváka, který se na první díl filmové trilogie o Hobitovi podívá.

Tolkienův příběh je strhující, o čemž svědčí obrovské množství prodaných kusů jeho knih. A režisér Peter Jackson se rozhodl kouzlu Tolkienova vyprávění plně podlehnout a podřídil mu všechny filmové prostředky. Začíná tak před námi pohádkový, ale stejně tak velmi vážný film. Zdánlivě malý a nepatrný tvor, kterým je hobit Bilbo Pytlík (Martin Freeman), se stává součástí tajemné výpravy za znovunalezením vlastního domova, kterou podnikají trpaslíci vedení Thorinem Pavézou (Richard Armitage). Podstatným pomocníkem na jejich cestě je čaroděj Gandalf Šedý (Ian McKellen). 

Malý pulčík Bilbo se postupně promění z tvora lebedícího si ve své pohodě vlastní útulné nory ve skutečného muže, ovšem na své cestě musí projít celou řadou nebezpečí i pochybností. Vynikající je ve filmu především odstup a humor Gandalfa podpořený skvělým hereckým výkonem Iana McKellena, právě jeho schopnost dělat si legraci z pozvolné Bilbovy proměny dává filmu neočekávanou dimenzi. A pochopitelně, jak je u Jacksona zvykem, všemu dominují překrásné vizuální efekty. Když se například trpaslíci dostanou na malou skalnatou soutěsku, hory se začnou hýbat a před zkoprnělým divákem se najednou objeví horští obři metající po sobě kameny. Stejně odzbrojující jsou i scény, ve kterých se Bilbo setkává s majitelem velepodstatného prstenu Glumem (Andy Serkis). Ty hádanky prostě musí bavit každého, i když už jsme dávno ze školních lavic vyrostli.

Silnými momenty jsou také setkání s kulturou Elfů, a asi nejinspirativnější je partie, ve které se Gandalf setkává s elfí královnou Galadriel (nezapomenutelně půvabná Cate Blanchett) a zjevuje jí své poznání: „Saruman se domnívá, že velkému zlu se dá čelit jen velkým dobrem. Já jsem přišel na něco jiného. Malé skutky, obyčejné projevy lásky a přívětivosti, se mohou velkému zlu postavit.“ To platí jak v tajuplné Tolkienovské Středozemi, tak, doufám, i v našem dnešním světě.   

Obsazení

Režie

Peter Jackson

Předloha

John Ronald Reuel Tolkien (kniha) 

Scénář 

Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson

Kamera

Andrew Lesnie 

Hudba

Howard Shore 

Hrají

Martin Freeman, Ian McKellen, Richard Armitage, Ken Stott, Graham McTavish, William Kircher, James Nesbitt, Stephen Hunter, Dean O'Gorman, Aidan Turner, John Callen, Peter Hambleton, Jed Brophy, Mark Hadlow, Adam Brown, Ian Holm, Elijah Wood, Hugo Weaving, Cate Blanchett, Christopher Lee, Andy Serkis, Sylvester McCoy, Jeffrey Thomas, Lee Pace, Conan Stevens, Manu Bennett, Benedict Cumberbatch, Renee Cataldo. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC