Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Další z pokračování dobrodružných kouzelnických příběhů o mladém čarodějovi Harrym Potterovi se objevil v kinech v roce 2004.

Třetí díl s názvem Harry Potter a vězeň z Azkabanu (angl. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) vzbudil maličko smíšené reakce, neboť nový režisér Alfonso Cuarón trochu „uvolnil pravidla“, když nechal mladé čaroděje běhat po Bradavicích bez uniforem a vůbec se snažil kouzelnický svět přiblížit více tomu našemu mudlovskému. Přesto neztratil ducha příběhu a naopak odklon od pohádkovosti k tajemnějším a mrazivějším strunám přesně odpovídá knižní předloze.

Harry (Daniel Radcliffe) se snaží přetrpět prázdniny u svých neoblíbených příbuzných Dursleyových a nevyvést žádnou neprozřetelnost, neb neplnoletí kouzelníci nesmí čarovat mimo Bradavice, ovšem to by nesměla být na návštěvě protivná a zlá tetička Marge, kterou Harry nakonec promění v nafukovací balón. Při útěku z domu má pocit, že ho pronásleduje nějaké tajemné zvíře, které však zmizí stejně rychle, jako se objevilo. U Děravého kotle ho pak zastihne sám ministr kouzel Popletal, ale místo vyhazovu z Bradavic na Harryho čeká děsivá zpráva, že z kouzelnického vězení Azkaban utekl nebezpečný vězeň Sirius Black (Gary Oldman), který kdysi udal Harryho rodiče Voldemortovi (Ralph Fiennes). A tak začíná další rok v Bradavicích, který je opět plný záhadných událostí, nebezpečných situací a nečekaných novinek z Harryho minulosti. Ve všem samozřejmě při Harrym stojí jeho věrní přátelé Hermiona (Emma Watson) a Ron (Rupert Grint). Tentokrát je však všechno ještě těžší, neb Bradavice hlídají kvůli Balckovi Mozkomorové, děsiví strážci Azkabanu, se kterými není radno se setkat, neb z člověka dokážou vysát život a také tajemný tvor z konce léta se objevuje znovu. Dostat se k závěrečným ročníkovým zkouškám tak není ani ve třetím ročníku nic jednoduchého. 

Třetí zfilmovaný díl Harryho Pottera opět kopíruje co nejvěrněji svou knižní předlohu, byť zde režisér přistoupil na drobné změny, přesto všechno podstatné zůstává přesně tak, jak má být. Postupně, s rozvojem příběhu a přibýváním temnějších poloh, také přibývají nejrůznější speciální efekty a nutno přiznat, že v tomto trojka značně převyšuje předchozí díly. Vězně z Azkabanu si určitě nenechte ujít, nebudete zklamáni a Harrymu budete držet palce stejně, možná ještě víc, jako v předchozích dvou dílech.

Obsazení

Režie

Alfonso Cuarón

Předloha

J. K. Rowling (kniha)

Scénář

Steve Kloves

Kamera

Michael Seresin

Hudba

John Williams

Hrají

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Pam Ferris, Emma Thompson, Tom Felton, Geraldine Somerville, Lenny Henry, Matthew Lewis, James Phelps, Oliver Phelps, Mark Williams, Robbie Coltrane, Julie Walters, David Thewlis, Maggie Smith, Alan Rickman, Gary Oldman, Michael Gambon, Miriam Margolyes, Dawn French, Julie Christie, Timothy Spall, Warwick Davis, Robert Hardy, Richard Griffiths, Fiona Shaw, Harry Melling, Bonnie Wright, Lee Ingleby, Bronson Webb, David Bradley, Adrian Rawlins, Jamie Waylett, Chris Rankin, Devon Murray, Josh Herdman, Alfred Enoch, Jim Tavaré, Genevieve Gaunt.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC