Hanebný pancharti

Klasická Tarantinovka Hanebný parchanti (angl. Inglourious Basterds) se tak trochu vrací k poetice, kterou se Tarantino proslavil. Sám režisér říká, že tento film se v mnohém podobá Pulp Fiction, především stylem humoru i vyprávění. Film se stal hitem roku 2009, o čemž svědčí i to, že byl nominován na osm Oskarů.

Jak už to bývá u Tarantina zvykem, děj je rozdělen do pěti kapitol a tedy situován na pět základních míst – kapitoly se jmenují Bylo nebylo ... v nacisty okupované Francii, Hanebný pancharti, Německá noc v Paříži, Operace „Kino“, Pomsta obrovské tváře. Celý film se tedy odehrává ve Francii, která je během druhé světové války okupována Němci. V rámci honu na Židy, je hned v úvodu filmu vyvražděna rodina statkáře, který je pomáhal ukrývat, a to lovcem Židů Hansem Landou (Christoph Waltz). Z rodiny přežije jen Shoshana Dreyfus (Mélanie Laurent), která prchne do Paříže, kde začne pracovat v kině. Během toho dává dohromady svůj tým i ďábelský plán na atentát na nacistické pohlaváře, a tak vlastně na samotného Hitlera i Aldo Raine (Brad Pitt). Vraždící komando řádí po celé Francii a zprávy o něm nahání strach i samotnému Vůdci, ovšem nikdo netuší, kam až jsou Aldovi muži schopni zajít. 

Svou pomstu na Landu chystá i Shoshana, která se stala majitelkou pařížského kina a nyní si říká Emmanuelle Mimieux. Obě ďábelské pomsty se mají odehrát právě v jejím kině, ovšem jak můžou dopadnou dva geniální plány, když mají být uskutečněny ve stejný okamžik na stejném místě? 

Hanební parchanti jsou jednoduše filmovou klasikou, kde krev stříká na všechny strany, vraždí se naprosto bez skrupulí, plátno se hemží sebejistými drsňáky, ale určujícím hybatelem všeho je jedna mladá dívka. Když se k tomu přidají ironické poznámky, pronesené jen tak koutkem  úst, a pár moudrých vět před stisknutím spouště, je jasné, že půjde o prvotřídní podívanou přesně v Tarantinově stylu. Vše samozřejmě korunuje skvělé herecké obsazení i herecké výkony. S Tarantinem se prostě nenudí ani diváci, ani herci a je lhostejné, kolik krve bude prolito. 

Obsazení

Scénář

Quentin Tarantino

Kamera

Robert Richardson

Hrají

Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger, Daniel Brühl, Til Schweiger, Gedeon Burkhard, Jacky Ido, B. J. Novak, Omar Doom, August Diehl, Denis Ménochet, Sylvester Groth, Martin Wuttke, Mike Myers, Julie Dreyfus, Richard Sammel, Alexander Fehling, Rod Taylor, Sönke Möhring, Samm Levine, Paul Rust, Michael Bacall, Arndt Schwering-Sohnrey, Ken Duken, Volker Michalowski, Christian Berkel, Anne-Sophie Franck, Léa Seydoux, Ludger Pistor, Jana Pallaske, Rainer Bock, Sebastian Hülk, Carlos Fidel, Bo Svenson, Enzo G. Castellari, Michael August, Samuel L. Jackson, Harvey Keitel, Gregory Nicotero, Quentin Tarantino, Brendan Potter, Andrew Napier, André Penvern, Eva Löbau, Michael Kranz, Wilfried Hochholdinger, Lena Friedrich, Christian Brückner, Sabrina Ratteyn.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC