Haló

Legendární britský seriál běžel na televizních obrazovkách bezmála deset sezón od roku 1982 do roku 1992 a všechny postavy se staly klasikou sitcomové zábavy. Haló, haló! (v originále `Allo, `Allo!) je přesnou ukázkou britského humoru, který si nebere servítky nikdy a s žádným tématem, ale přesto zůstává velmi gentlemanský bez zbytečné vulgarity.

Píše se totiž rok 1940 a Francie je okupována německými vojsky. V malém zapadlém městečku Nouvion kdesi v severní Francii se usídlilo hned několik znepřátelených frakcí, které si jako svoji základnu vybraly kavárničku Renného Artoise (Gorden Kaye), schází se tu němečtí vojáci a důstojníci SS, místní odbojáři i obyčejní vesničané a aby toho nebylo málo, tak je Renné nucen ukrývat dva britské letce. Jak se dá v tomto mumraji přežít válka ve zdraví a se všemi vycházet? Stačí se potěšit se servírkou, pak s druhou servírkou, vše utajit před ženou, a hned je svět růžovější.

Docela bláznivý sitcom plný absurdních situací je vystavěný na neměnných postavách, které vždy dokonale splní svou úlohu – ke stálicím patří Michelle Dubois (Kirsten Cooke), odhodlaná partyzánka, kterou není radno neposlouchat, protože nic nebude víckrát opakovat; nesmí chybět ani mistr převleků Monsieur Roger LeClerc (Jack Haig); co by to bylo za válku bez generála, proto ani zde nechybí nerudný německý generál Erich Von Klinkerhoffen (Hilary Minster) s plukovníkem Kurtem Von Strohmem (Richard Marner), který se snaží o jediné, získat umělecké předměty, aby byl po válce finančně zajištěn; k těm nejoblíbenějším však jistě patří poručík Hubert Gruber (Guy Siner), který si brousí zuby na Renného, coby objekt své nehynoucí lásky. 

V tomto seriálu není žádné tabu, žádné téma, z něhož by si tvůrci neutahovali. Směšné jim přijde všechno, Němci, Britové, Francouzi, okupanti i odbojáři, zbabělci i hrdinové, život, láska, majetek, na co si jen člověk vzpomene, všechno je nějak zparodováno. A tak není divu, že seriál narážel i na nelibost konzervativnějších diváků, ovšem těch nebylo zdaleka tolik jako těch, co se jednoduše stali závislými na dobrém podoledni. Určitě neexistuje zábavnější a geniálnější seriál, který by tak vtipně a svým způsobem i dosti přesně mapoval život za druhé světové války. 

Obsazení

Režie

David Croft, John B. Hobbs, Richard Boden, Martin Dennis.

Hrají

Gorden Kaye, Carmen Silvera, Richard Marner, Guy Siner, Rose Hill, Philip Kendall, Jack Haig, Richard Gibson, Kenneth Connor, Arthur Bostrom, Louis Mansi, Kim Hartman, Robert East, Vicki Michelle, Gaby Dellal, Hilary Minster, Kirsten Cooke, Sam Kelly, Tim Barker, Francesca Gonshaw, Sue Hodge, Derek Royle, Gavin Richards, David Janson, Pat Gorman.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC