Gran Torino

Film, jenž režíroval Clint Eastwood a zároveň si v něm zahrál hlavní postavu válečného veterána, se dostal v roce 2008 na seznam top ten filmů toho roku. Tematizuje se tu už klasický obraz amerického vztahu k asijským etnickým menšinám, které se do Států dostaly po vietnamské či korejské válce. Zde konkrétně jde o komunitu Hmongů. Ačkoli se filmu dařilo u kritiků i diváků, nebyl nominován na žádného Oskara, za což byla Americká filmová akademie kritizována.

Film vypráví příběh zestárlého amerického veterána Walta Kowalského (Clint Eastwood), který se jen velmi těžko sžívá se změnami v okolním světě, zvláště po smrti své ženy. Zhoršují se jeho vztahy se syny i vnoučaty, pohrdá svými sousedy, kteří většinou patří mezi Hmongy a také mu nedává spát stále vzrůstající kriminalita. Město totiž ovládají různé gangy. Jediné, co mu ještě zůstalo, a k čemu chová nějaké city, je jeho veterán Ford Gran Torino. Jeho miláčka se však jedné noci pokusí ukrást hmongský mladík Thao (Bee Vang), který se chce dostat do gangu svého bratrance a jako vstupenka mu má sloužit právě tato krádež. Walt ho však chytí a Thao se do gangu nedostane.

Za trest musí pomáhat svým sousedům, mezi nimiž je i Walt, a tak se ti dva nenápadně začínají přátelit. Walt se dozvídá spoustu věcí o životě svých sousedů, kterými dříve tak pohrdal a celkově se ze starého protivy začíná stávat celkem sympatický chlapík. Místní gang se však nechce smířit s tím, že jim jejich pravidla narušil nějaký dědula, a tak se začne mstít. Walt je však bývalý voják, který se jen tak něčeho nelekne, a když mu na někom záleží, když jsou jeho přátelé v ohrožení, tak se za ně postaví. Proto bere spravedlnost do svých rukou a Thaově rodině se rozhodne pomoci.

Nebyl by to film pod taktovkou Eastwooda, kdyby v něm nebyly trošku westernové prvky. Trochu černobílý svět se postupně mění v mnohem barvitější v závislosti na tom, jak Walt poznává své sousedy. Ovšem o jasné protiklady dobra a zla, drsné chlapy, zbraně a přestřelky není divák ochuzen. Vznikl tak film, který se vyrovnává se sociálními tématy, ale při tom si uchovává napětí a švih klasického hollywoodského bijáku.

Obsazení

Režie

Clint Eastwood

Scénář

Nick Schenk

Kamera

Tom Stern

Hudba

Kyle Eastwood

Hrají

Clint Eastwood, Christopher Carley, Bee Vang, Ahney Her, Geraldine Hughes, Dreama Walker, Brian Howe, John Carroll Lynch, William Hill, Scott Eastwood, Cory Hardrict.

 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC