Gladiátor

Režisér Ridley Scott, který se na režisérské stolici pohybuje od 70. let a je podepsán třeba pod filmem Vetřelec, sáhl na počátku nového milénia ke staré dobré historické látce a pokusil se z ní udělat živý, akční, dobrodružný a napínavý film.

Přizval si k tomu skvělé herce a nepodcenil ani další profese. Hudbu nechal zkomponovat mistrovi thrillerových hudebních kompozicí Hansi Zimmerovi a i další profese obsadil špičkovými lidmi. Úspěch se dostavil okamžitě, film získal Oscary za nejlepší film, nejlepší mužský výkon v hlavní roli, zvuk, kostýmy a vizuální efekty. Stejně dobře se mu ale vedlo i mezi diváky.

Do jakého příběhu nás tedy autoři zavádí? Když římský generál Maximus (Russell Crowe) ukončí své vítězné tažené jednou z kolonií, doufá, že se konečně vrátí domů, ke své ženě.  Ovšem císař, Marcus Aurelius (Richard Harris) si je dobře vědom toho, že ho stále rychleji opouští životní síla a jeho syn, Commodus (Joaquin Phoenix), nemůže být jeho nástupcem. Proto poprosí svého nejlepšího stratéga a válečníka, a jak také dobře ví, česného člověka, Maxima. Commodus, když zprávu vyslechne od umírajícího otce, jej raději udusí, prohlásí se za císaře a Maxima s celou rodinou nechá popravit. 

Velký válečník ale popravě unikne, za to jeho rodina nikoli. Maximus padá znaven boji i zhroucen z osudu, jenž potkal jeho blízké. Když se probudí, zjistí, že je otrok, a ne jen tak obyčejný, je gladiátor. V té chvíli zmobilizuje všecko, co je v něm bojovného, lidského, mužského a odvážného a vrhne to k jednomu cíli, a tím je pomsta. Stává se vyhlášeným gladiátorem a spolu s učitelem gladiátorů Proximem (Oliver Reed) putují do Říma na velké hry.

Tady se celá věc zkomplikuje, protože k němu do cely přichází Lucilla (Connie Nielsen), sjednává mu schůzku s jedním ze senátorů a připraví společně plán převratu a znovuobnovení demokracie. Tento pokus je ale odhalen a Commodus zinscenuje vlastní souboj s Maximem, kterého ovšem před tím těžce poranil ...

Obsazení

Režie

Ridley Scott

Scénář

David Franzoni, John Logan, William Nicholson.

Kamera

John Mathieson 

Hudba

Hans Zimmer, Lisa Gerrard 

Hrají

Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Oliver Reed, Richard Harris, Derek Jacobi, Djimon Hounsou, John Shrapnel, Tomas Arana, David Hemmings, Ralf Moeller, Spencer Treat Clark, Tommy Flanagan, Sven-Ole Thorsen, Omid Djalili, Tony Curran, David Bailie, Giorgio Cantarini, Allan Corduner, David Schofield, Nicholas McGaughey, Adam Levy. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC