Gilmorova děvčata

Dnes již klasický americký seriál Gilmorova děvčata (angl. Gilmore Girls) běžel na televizních obrazovkách mezi lety 2000 a 2007. Děj se odehrává v malém městečku Stars Hollow ve státě Connecticut, kde žije svobodná matka Lorelai Victoria Gilmorová (Lauren Graham) a její dospívající dcera Lorelai Leigh Gilmorová (Alexis Bledel), které však nikdo neřekne jinak než Rory.

Holky si spolu žily docela klidně a vystačily si jen jedna s druhou, ovšem pouze do Roryiných patnácti let, kdy se jí podaří dostat na prestižní soukromou školu, ovšem s prestižním školným, na něž její matka nemá peníze. Rory však nechce zklamat, a tak se obrátí na své bohaté rodiče. 

Lorelai totiž pochází z velmi bohaté rodiny, ovšem úzkoprsé prostředí plné zámožných a také dosti falešných lidí jí nikdy nevyhovovalo. Navíc jako náctiletá otěhotněla, což v kruzích jejích rodičů znamenalo obrovské ponížení, proto se rozhodla z domu odejít a vše zvládat sama a hlavně po svém. Tentokrát však nemá na vybranou, jedinou možností, jak získat peníze pro Rory jsou Emily Gilmorová (Kelly Bishop) a Richard Gilmore (Edward Herrmann). Emily okamžitě kuje železo, dokud je žhavé, půjčí Lorelai peníze, ale jen když budou s Rory každý pátek chodit na večeře k nim domů. A tak začne všem trochu nový život.

Seriál stojí zvláště na vtipných a někdy neuvěřitelně rychlých dialozích Lorelai s Rory. Jejich rozhovory jsou plné nejrůznějších narážek a kulturních odkazů a aluzí, které jsou však velmi trefné a vtipné. Skvělou ironičkou a glosátorkou je také babička Emily. Prostě když se dámy rozjedou, rozhodně je se na co koukat. Kromě toho je Stars Hollow zabydleno nejrůznějšími bizardními postavičkami, které dokážou odlehčit dramatičtější situace, do nichž se Loerlai s Rory čas od času dostanou, a vnést do děje trochu vtipu. K těm nejpodivnějším, ale vlastně i svým způsobem nejroztomilejším, patří Kirk Gleason (Sean Gunn), takový tamní Forrest Gump. 

Z Gilmorových děvčat se pro mnohé diváky stala kultovní záležitost. Některé díly a scény jsou jednoduše nezapomenutelné, jako třeba díl s živými obrazy, nebo hláška: „Zelená je nová růžová.“ Existuje dokonce jakýsi slovník „gilmorismů“, tedy seznam všem odkazů a popkulturních aluzí, na které je možné v seriálu narazit. Podmanivou atmosféru zapadlého amerického městečka navíc doplňuje vždy skvělá hudba a o hereckých výkonech se snad ani není třeba zmiňovat. To, že se z „Gilmorek“ nestal naivní a místy přeslazený seriál, mají na svědomí zvláště hlavní představitelky, Lauren Graham a Alexis Bledel, které ke svým rolím přistoupily s nadhledem a je vidět, že se celou dobu skvěle baví, že jim jejich role sedí. 

Obsazení

Režie

Jamie Babbit, Kenny Ortega, Matthew Diamond, Gail Mancuso, Lesli Linka Glatter, Robert Berlinger.

Scénář

Amy Sherman, John Stephens, Jane Espenson, Bill Prady, Jenji Kohan, David S. Rosenthal, Jennie Snyder.

Hrají

Lauren Graham, Alexis Bledel, Scott Patterson, Kelly Bishop, Melissa McCarthy, Edward Herrmann, Keiko Agena, Liza Weil, Yanic Truesdale, Liz Torres, Jared Padalecki, Milo Ventimiglia, Shelly Cole, Chris Eigeman, Todd Lowe, Sean Gunn, Scott Cohen, Chad Michael Murray, Adam Brody, Alex Borstein, Sherilyn Fenn, Rose Abdoo, Emily Kuroda, Gregg Henry, Michael York, Mädchen Amick, Krysten Ritter, Tanc Sade, Ted Rooney, Traci Lords, Jackson Douglas, Sally Struthers, Masi Oka, David Sutcliffe, Colin Egglesfield, Matt Czuchry, Danny Strong, Roz Witt, Nora Zehetner, Joel Gion, Max Perlich, Brian Tarantina, Scout Taylor-Compton, Mary Lynn Rajskub, Jon Polito, Rob Estes, Alan Blumenfeld, Arielle Kebbel, Madeline Zima, Brandon Routh, Brenda Strong, Teal Redmann, Norman Mailer, Christiane Amanpour, Jon Hamm, Steve Braun, Tara Platt, Kathleen Wilhoite, Patrika Darbo, Bridget White, Emily Bergl, Lisa K. Wyatt, Brittany Renee Finamore, James Tupper, Jake La Botz, Caroline Macey, Nick Lane, Adetokumboh M'Cormack, Dakin Matthews, Sarah Foret, Tricia O'Kelley, Pat Crawford Brown, Mark Harelik, Aasha Davis, Monique Coleman, Kathryn Joosten, Dylan Smith, Teddy Dunn, Riki Lindhome, Kelvin Yu, Jordan Belfi, Billy Burke, Alexis Rhee, Abigail Spencer, Rob Brownstein, Ingrid Sanai Buron, Nick Chinlund, John Billingsley, Carole Goldman, Meagen Fay, Kelly Cohen, Ashley Cohen, Melendy Britt, Richard Topol, Floyd Van Buskirk, Diane Sellers, Kyle Gibson, Kara Holden, Richard Fancy, Jane Lynch, Derick Alexander, Jason Widener, Eddie Shin, Susan Ruttan, Jessica Kiper, Nancy Lenehan, Karl T. Wright, Beth Kennedy, Samantha Shelton, Rebecca Metz, Seth MacFarlane, Georgia Hubley, Melora Hardin, Rachel Specter, Alex Weed, Cody Klop, Smith Cho, Katie Walder, Willie C. Carpenter, Ryan Malgarini, Thomas Kopache, Hayley McFarland, Ken Davitian, Dana Davis, Honorine Bell, Jason Kravits, Hal Linden, Kyle Chavarria, Lorna Raver, Courtney Taylor Burness, Chauncey Leopardi, Rami Malek, David DeLuise, Vanessa Branch, Marion Ross, Michael DeLuise, David Clayton Rogers, Vanessa Marano, Hilary Angelo, Katherine Bailess, Bob Clendenin, Paul Anka, David Weidoff, Victoria Justice, Danny Pudi, Lexi Ainsworth, Amanda Thorp, Josh Jacobson.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC