Futurama

Další z amerických animovaných kultovních seriálů, který pochází z osvědčené dílny Matta Groeninga a Davida X. Cohena, tvůrců Simpsonových. Na televizní obrazovky vstoupil v roce 1999 a první čtyři série se vysílaly do roku 2003. Další tři byly odvysílány v průběhu následujících let a na podzim 2013 mohli diváci vidět poslední díl sedmé série.

Do České republiky se Futurama dostala až mnohem později, teprve v roce 2009 zařadila stanice Prima COOL tento seriál do svého vysílání a běží na ní zatím dodnes. Ovšem fanoušci jsou vždy vynalézaví, a jelikož byla Futurama zmiňována v Simpsonových, díly s českými titulky bylo možné najít na internetu ještě před rokem 2009. 

Jak je zvykem dua Groening a Cohen, tak seriál vypráví o podivném společenství v doručovací firmě v daleké budoucnosti. Hlavní hrdina, Philip J. Fry je klasickým smolařem. V roce 1999 se náhodou nechá zmrazit a k životu ho probudí až o tisíc let později, v roce 2999. Děj seriálu je tak zasazen do třetího tisíciletí do New Yorku, kde shodou okolností žije i geniální a poněkud šílený vědec prof. Hubert J. Farnsworth, který je Fryovým praprapraprapra…prasynovcem a vlastní intergalaktickou doručovací firmu. Frye v ní zaměstná a ten postupně poznává další personál – jednookou Leelu, doktora Zoidberga, Jamajčana Conrada, stážistku Amy Wong a neurvalého robota Bendera. Tato společnost cestuje vesmírem a doručuje, co je třeba, při čemž se neustále dostává do různých trablů.

Futurama je podobně jako Simpsonovi seriál nabytý odkazy a parodií všeho možného. Zvláště se často připomínají klasické sci-fi, jako jsou Star Wars nebo Star Track. K nejoblíbenějším postavám patří robot Bender, který je sarkastickým sobcem a byť je plechový, tak má spoustu závislostí, třebas pověstný je jeho kladný vztah k alkoholu, který pije prý proto, že u něj vyvolává chemickou reakci, která dobíjí jeho baterie. 

Seriál patří k tomu nejlepšímu, co v posledních desetiletích vzniklo, proto není s podivem, že byly natočeny i celovečerní filmy – Bender's  Big Score (2007), Futurama: The Beast with a Billion Backs (2008), Futurama: Bender's Game (2008) a Futurama: Into the Wild Green Yonder ( 2009).

Obsazení

Režie

Chris Sauve, Gregg Vanzo, Wesley Archer, Rich Moore,… 

Scénář

Matt Groening, David X. Cohen, Kristin Gore, Ken Kee… 

Kamera

Claudia Katz, Lee Supercinski.

Hudba

Christopher Tyng

Hrají

Billy West, Katey Sagal, John DiMaggio, Tress MacNeille, Maurice LaMarche (herec, vyp.), Lauren Tom, Phil LaMarr, David Herman, Dan Castellaneta, Tom Kenny, Bob Odenkirk, Al Gore, Pamela Anderson, Sigourney Weaver, Leonard Nimoy, Lucy Liu, Stephen Hawking, Nora Dunn, William Shatner, Walter Koenig, George Takei, Nichelle Nichols,… 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC