Forrest Gump

Již klasická filmová adaptace z roku 1994 se inspirovala románem Winstona Grooma, který vypráví příběh trochu zaostalejšího muže Forresta Gumpa. Režije snímku se ujal Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti, Smrt jí sluší, Trosečník), jemuž se podařilo přenést způsob „komiksového“ vyprávění do filmu a vytvořit tak nezapomenutelný snímek propojující množství gagů s až patetickým pohledem na svět. Film byl nominován na třináct Oskarů, z nichž nakonec šest získal, včetně nejlepší režie a nejlepšího herce.

Samotný děj filmu není nijak složitý, hlavní hrdina Forrest Gump (Tom Hanks) vypráví svůj životní příběh, který v podstatě mapuje poválečné americké dějiny až do osmdesátých let minulého století. Forrest s IQ 75 neoplývá nijak závratnou inteligencí, ovšem vždy se mu podaří být když ne přímo účastníkem, tak aspoň svědkem rozhodujících dějinných či politických událostí v USA. Za všechno může jeho poslušnost, neboť matka mu vždy říkala: „Když se dostaneš do problémů, utíkej.“ A tak Forrest proběhá školu, jako hráč amerického fotbalu i univerzitu, nakonec si zaběhá i ve Vietnamu a utíkat zkouší také před zoufalstvím z matčiny smrti. Během té doby se setkává s nejrůznějšími osobnostmi, s americkými prezidenty, s Elvisem Presleym, s Johnem Lennonem a dalšími. Stálicemi v jeho životě jsou matka (Sally Field), kamarádka a taky životní láska Jenny (Robin Wrightová) a poručít Dan (Gary Sinise).

Forrest však není jen prostý hlupáček, postupně přestane totiž jen utíkat a začíná uvažovat obecněji o životě, o jeho smyslu, o Bohu. Už od dětství na něho neustále někdo házel kameny a ty ho obrazně doprovází po celý život, a tak se naučí jim jen nevyhýbat, neutíkat, ale taky rány přijímat a uvědomovat si, proč přišly.

Film Forrest Gump je místy velmi naivní, patetické vyprávění prošpikované nejrůznějšími odkazy a vtípky na dobové události. Důležité místo zde mají také filmové triky, které dovolují Forrestovi vstoupit do dobových dokumentů a záznamů. Ale hlavní je, že jde o emočně silný příběh života, který je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co na tebe čeká.

Obsazení

Režie

Robert Zemeckis

Předloha

Winston Groom (kniha)

Scénář

Eric Roth

Kamera

Don Burgess

Hudba

Alan Silvestri

Hrají

Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Mykelti Williamson, Sally Field, Haley Joel Osment, Peter Dobson, Siobhan Fallon, Hanna Hall, Brett Rice, Kirk Ward, Kurt Russell, Stephen Bridgewater, Michael Jace, Michael McFall, Joe Alaskey, Sam Anderson, Jacqueline Lovell, Mary Ellen Trainor, Vanessa Roth, Bryan Hanna, Jason McGuire, Gerald Ford, Lyndon B. Johnson,John Lennon, John F. Kennedy, Michael Conner Humphreys, David Brisbin, Zach Hanner.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC