Fontána

Darren Aronofsky, který má za sebou takové pecky, jako třeba Requiem za sen, se rozhodl, jak sám říká, natočit: „ obyčejný milostný příběh o ztrátě blízkého člověka a o tom, co vás taková zkušenost naučí.“ Protože asi toto téma pokládal za intimní, a možná také proto, že si uvědomoval jeho závažnost a malou využívanost ve filmu, rozhodl si Fontánu nejen zrežírovat, ale napsal si k ní i scénář.

Výsledek se dostavil, i když je třeba uznat, že nebude asi úplně pro každého. V každém případě, když dáte filmu šanci, otevře se vám nádherný svět, v němž milující člověk vytrvale hledá možnosti, jak ochránit před smrtí svého blízkého. Zároveň je to též velice silné drama o významu a smyslu smrti v lidském životě a možnostech nesmrtelnosti.  

Děj se točí kolem hledání způsobů, jak prodloužit život. Je situován do tří zcela odlišných kultur i historických období. V první části se ocitáme v době humanistické, v 16. stol., a setkáváme se s bojovníkem a válečníkem Tomasem (Hugh Jackman). Ten se, protože zbožňuje královnu Isabel (Rachel Weisz), vydává hledat Fontánu mládí – předmět, který by měl mít schopnost dát svému majiteli nesmrtelnost. 

V našem čase zase sledujeme neobyčejně emocionálně vypjatou snahu vědce Tommyho Crea, který prostě musí objevit lék na rakovinu, jinak na ni zemře jeho milovaná žena  Izza. I tento milenecký pár si zahráli Hugh Jackman a Rachel Weisz. 

V jakémsi epilogu, či shrnutí, se dostáváme až do let, kdy se píše 2700. Vesmírem putuje Tom (jak jinak, Hugh Jackman), a pokouší se pochopit, co vlastně znamená možnost nesmrtelnosti a jak je to vlastně se smrtí a lidským životem. I když jde o témata, která nepatří právě k těm nejčastěji zpracovávaným, přesto si myslím, že jde i s nimi o skvělou, dech beroucí podívanou. 

Obsazení

Režie

Darren Aronofsky 

Scénář

Darren Aronofsky

Kamera

Matthew Libatique 

Hudba

Clint Mansell 

Hrají

Hugh Jackman, Rachel Weisz, Ellen Burstyn, Mark Margolis, Stephen McHattie, Fernando Hernandez, Cliff Curtis, Sean Patrick Thomas, Donna Murphy, Ethan Suplee, Boyd Banks. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC