Firefly

Seriál, jenž běžel na americké stanici Fox v letech 2002 až 2003, se navzdory pouhé jediné sérii stal kultovním. Fanoušci hovoří o tom, že byl tak dobrý, až se produkční zalekli a raději jej stáhli z televizních obrazovek. Fanouškovská základna však je tak ohromná, že se jim tvůrci snažili vyjít vstříc aspoň celovečerním filmem, jenž na osudy postav ze seriálu navazuje a mnohé dovysvětluje i uzavírá, míníme tím snímek Serenity (2005).

Firefly je třída vesmírných lodí, kam patří i loď Serenity se svéráznou posádkou odpadlíků, kteří se pohybují na hraně zákona i společnosti. Děj seriálu se odehrává v budoucnosti, v roce 2 517, kdy vesmíru vládne Aliance (bývalé pozemské velmoci USA a Čína se v minulosti spojily a v podstatě začaly kolonizovat vesmír), které se podařilo podrobit si mnohé planety a zcela je ovládat. Existují však okrajové části hvězdného systému – relativně svobodné planety, které však nedisponují technickým zázemím, proto se zde stále používají střelné zbraně či koně. V této společnosti se pohybuje i posádka lodi Serenity s trochu uzavřeným kapitánem Malcolmem „Malem“ Reynoldsem (Nathan Fillion). 

Tvůrcům seriálu se podařilo něco skvělého, vytvořili v podstatě sci-fi western se vším všudy – s vesmírnými loděmi, s exotickými planetami, ale také s kovboji, koňmi a souboji jako z pravého divokého západu. Lze zde spatřovat paralelu s Hvězdnými válkami, zvláště v souboji Aliance a rebelů, ovšem jinak se jedná o nefalšovaný western plný prostitutek, úplatných žoldáků a uprchlíků před zákonem, jen s trochu „hvězdnějšími“ kulisami. Ve Firefly je skutečně nač se dívat, ač je to silně stylizovaný sci-fi seriál, kterému bohužel k dokonalosti schází aspoň další série. Fanouškům obou zmíněných žánrů by však neměl uniknout. 

Obsazení

Režie

James A. Contner, Marita Grabiak, Joss Whedon, Vondie Curtis-Hall, Allan Kroeker, David Solomon, Michael Grossman, Thomas J. Wright, Tim Minear.

Scénář

Joss Whedon, Tim Minear, Jane Espenson, Ben Edlund.

Kamera

David Boyd

Hudba

Greg Edmonson

Hrají

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard, Michael McMillian, James Kyson, Christina Hendricks, Richard Burgi, Melinda Clarke, Tom Towles, Gregg Henry, Doug Savant, Kevin Gage, Edward Atterton, Larry Drake, Joss Whedon, Andy Umberger, Katherine Kendall, Benito Martinez, Gregory Itzin, Isabella Hofmann, Eric Lange, Fredric Lehne, Dwier Brown, Erica Tazel, Richard Brooks, Valerie Red-Horse, Damion Poitier, Lyle Kanouse, Michael Fairman, Bonnie Bartlett, Jamie McShane.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC