Earth

Unikátní dokumentární film z roku 2007 sleduje osudy několika krásných a výjimečných živočichů na několika kontinentech i v hlubokých oceánech. Prostřednictvím působivých obrazů, neuvěřitelných scenérií, dech beroucích výhledů se můžete seznámit s tíživými situacemi, které především vinou globálního oteplování postihují zvířecí obyvatele planety Země. Film sleduje v hlavní linii osudy lední medvědice s mláďaty, africké slony a velrybí matku s mláďaty.

Děj otevírá přicházející jaro v Arktidě, které dovoluje lední medvědici vyvést mláďata. Po krutých mrazech přichází sice oteplení, ale i to s sebou přináší problémy. Lední medvědi jsou nuceni lovit na moři, kde se jim tající led doslova ztrácí pod tlapami. A tak se stane, že musejí doplavat na pevninu, ovšem to je vyčerpá natolik, že nejsou schopni lovit, ani se bránit v soubojích. Tíživé situace přináší nesnesitelná horka i africké sloní rodině, jež je rozdělena v bouři, a slonice s mládětem zůstávají sami. Při svém putování za vodou jsou tak ohrožováni hladovými lvy, kteří se nevzdávají ani v noci a nedopřejí ztraceným slonům oddechu. Strastiplnou cestu za potravou dlouhou několik tisíc kilometrů podstupuje i velrybí matka s mláďaty, aby se dostala k břehům Antarktidy, kde je oceán ještě plný ryb a potravy. Během cesty se však setkává s nebezpečnými bílými žraloky a dalšími mořskými predátory.

Osudy zvířecích velikánů ukazují, jak jsou ve skutečnosti bezbranní, pokud je ohrožena rovnováha v jejich přirozeném prostředí. Film tak tematizuje jednu z nejpalčivějších ekologických otázek posledních desetiletí – globální oteplování. Některé smutné obrazy a příběhy však vyrovnávají záběry neuvěřitelných scenérií i zvířat, které naše planeta stále nabízí. 

Film vznikl jako součást většího cyklu – Planeta Země (angl. Planet Earth), na němž spolupracovaly kanály BBC a Discovery. Jde o jeden z komerčně nejúspěšnějších přírodovědných dokumentárních filmů v historii. 

Obsazení

Režie

Alastair Fothergill, Mark Linfield.

Scénář

Alastair Fothergill

Kamera

Paul Atkins

Hudba

George Fenton

Hrají

Patrick Stewart, James Earl Jones.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC