Drive

Film, který v sobě spojuje několik ambicí, a všem dokáže dostát. Zápletka není nijak komplikovaná: geniální automobilový jezdec (Ryan Gosling) zasvětil svůj život autům. Zpočátku ovšem pracuje jako automechanik u Shannona (dokonale zahraného Bryanem Cranstonem, kterého jsme si zvykli vnímat jako pozorného manžela Hala v Malcolmovi v nesnázích, ovšem tady nic z otcovské lásky na plátno nepřenáší).

Ten v něm odhalí talent pro řízení aut, a tak náš nepojmenovaný hlavní hrdina dostává přezdívku Řidič. Přes den uchvacuje svým umem filmové štáby, které jsou ochotny zaplatit majlant za jeho služby v nejrůznějších scénách. V noci se ovšem mění v taxikáře americké mafie, nestará se o to, jaké je jeho poslání, prostě jen šlape na plyn. Všecko se ve filmu – založeném na kriminálním a thrillerovém napětí, ovšem končí v dramatické psychologické zápletce – změní, když Řidič málem vrazí do své do té chvíle pro něj neviditelné sousedky Irene (Carey Mulligan). Ti dva spolu začnou trávit docela dost času, ale když se vrátí z vězení její manžel, musí se Řidič rozhodnout: pomůže mu v akci, která jej má definitivně vyvázat z vlivu mafie, ovšem všecko se jaksi zamotává a tak nezbývá Řidičovi nic jiného, než na chvíli opustit svůj sen o vlastním autě a profesionálních závodech, bere Irene a usedá do vozu, šlape na plyn a vyráží...

Kromě toho je ale film plný artových prostředků: vynikající herecké výkony, které jsou dány skutečně psychologickým herectvím, protože dialogů je tu poskrovnu a zejména Řidič toho opravdu moc nenamluví. Noční partie jsou podepřeny vyčištěným, digitalizujícím obrazem, atmosféru akčních filmů v ironickém hávu dokreslují až tarantinovské detaily pohrávající si s estetikou ošklivosti a zla (pohled na rozdupanou hlavu např. skutečně není pro každého, nicméně je v něm i kus melancholie a svérázného humoru, který jako kdyby se poučil na Pulp Fiction). Zkrátka: pro jednoho dobrá akční podívaná plná dlouhých rychlostních scén, pro jiného klubový, pomalý film plný detailů a silných hereckých výkonů. V každém případě film, který člověka nenechá chladného.  

Obsazení

Režie 

Nicolas Winding Refn 

Předloha

James Sallis 

Scénář 

Hossein Amini 

Kamera 

Newton Thomas Sigel 

Hudba

Cliff Martinez 

Hrají 

Ryan Gosling, Carey Mulligan, Bryan Cranston, Albert Brooks, Oscar Isaac, Christina Hendricks, Ron Perlman, Russ Tamblyn, John Pyper-Ferguson, Chris Muto, Tina Huang. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC