Donnie Darko

Scénáře i režie filmu se ujal tehdy ještě mladý na nepříliš zkušený Richard Kelly, který tak vytvořil poměrně bizardní a přesto bohatě vrstvený příběh dospívajícího kluka, který se musí prát se všemožnými nástrahy života.

Donnie Darko (Jake Gyllenhaal) je typický puberťák, který prochází střední školou nikoli jako hvězda, ale spíše jako obyčejný kluk, jenž chce hlavně okusit všechny podoby lásky. Jenže krom erotických představ ho pronásledují i vize o obrovském králíkovi, jež se ho snaží vlákat do svých destruktivních pastí. Aby se tomuto osudu Donnie vyhnul, spáchá činy, které ho dovedou až na psychiatrii. Donnie se tak snaží bojovat nejen se svými vnitřními démony, ale i s těmi zcela reálnými. Jeho život je dokonce v ohrožení, když se s ním zřítí motorové letadlo. 

Film je plný bizardních scén, ovšem nikoli nesmyslných, všechno je v závěru nějak vysvětleno a jednotlivá vlákna příběhu se spojí v kompaktní celek. Ovšem nejde o žádnou nudnou procházku, naopak snímek je skvěle režírován a vůbec nevodí diváka za ručičku, naopak svádí k mnoha různým interpretacím. Je všechno v Donnieho světě jen nějakou hříčkou osudu? Nebo je všechno zapříčiněno psychickou chorobou? A nebo se jedná o skvělé sci-fi a vše je vlastně součástí reality? Na tyto otázky si musí každý zkusit odpovědět sám.

Faktem zůstává, že i představitel Donnieho, Jake Gyllenhaal, si zde svým výkonem parádně našlápl ke skvělé kariéře, podobně jako režisér Richard Kelly. Donnie Darko je prostě film, který musíte vidět aspoň dvakrát a pokaždé objevíte něco nového a pokaždé si všechno vychutnáte od první do poslední minuty. 

Obsazení

Režie

Richard Kelly

Scénář

Richard Kelly

Kamera

Steven Poster

Hudba

Michael Andrews

Hrají

Jake Gyllenhaal, Holmes Osborne, Maggie Gyllenhaal, Daveigh Chase, Mary McDonnell, James Duval, Patrick Swayze, David St. James, Seth Rogen, Jena Malone, Noah Wyle, Drew Barrymore, Jolene Purdy, Katharine Ross, Lisa K. Wyatt, Beth Grant, Ashley Tisdale, Jerry Trainor, Fran Kranz, Gary Lundy, Rachel Winfree, Stuart Stone, Lee Weaver, Tiler Peck.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC