Dokonalý trik

Další ze skvělých snímků věhlasného režiséra Christophera Nolana (Memento 2000, Batman začíná 2005, Temný rytíř 2008, Počátek 2010), který nabízí skvělou podívanou, spletitý příběh, výbornou kameru i hudbu a samozřejmě také excelentní herecké obsazení a výkony.

Celý příběh Dokonalého triku (angl. The Prestige) se točí kolem kouzel a iluzionistů, kteří na přelomu devatenáctého a dvacátého století platili za celebrity a v podstatě ovládali zábavní průmysl. Zde se v Londýně potkávají dva mistři ve svém řemeslu – Robert Angier (Hugh Jackman) a Alfred Borden (Christian Bale). Oba spolu soupeří už od mládí, kdy asistovali a učili se u stejného kouzelníka, ovšem jedno zpackané kouzlo s tragickými následky je doživotně rozdělí a stanou se z nich nepřátelé na život a na smrt. Po celou svou kariéru spolu soupeří jak v profesním životě, tak i v tom osobním. Snaží se jeden druhého překonat, naštvat, dostat do úzkých i odstranit. Oba jsou si však dosti podobní, ženou se za úspěchem a snaží se posouvat své řemeslo neustále kupředu, dál a dál za vyznačené hranice. Neváhají experimentovat ani s moderními technologiemi a elektřinou, ovšem jejich neutuchající snahy být tím nejlepším se jim samozřejmě vymstí. Tento kouzelnický souboj titánů bohužel nemůže dopadnout jinak než tragicky, neboť posedlost a ztráta soudnosti si své oběti vždy žádají.

Film je typicky Nolanovsky efektní, trochu ponurý, ovšem dotažený do nejmenšího detailu. Kouzelnické prostředí bylo a je velmi atraktivní, ale to by samo o sobě nestačilo, a tak Nolan vytahuje dalšího a dalšího králíka z klobouku, takže diváci jsou neustále překvapováni zvraty, v tomto světě jednoduše nikdy není nic, tak jak to vypadá. A aby všeho nebylo málo, v malé roli se ve filmu objevuje Nolanův hudební oblíbenec David Bowie, coby Nikola Tesla. Skvělá více než dvouhodinová podívaná vás dokonale okouzlí. 

Obsazení

Režie

Christopher Nolan

Předloha

Christopher McKenzie Priest (kniha)

Scénář

Jonathan Nolan, Christopher Nolan.

Kamera

Wally Pfister

Hudba

David Julyan

Hrají

Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Piper Perabo, Rebecca Hall, Scarlett Johansson, David Bowie, Andy Serkis, Daniel Davis, Christopher Neame, Mark Ryan, Roger Rees, Jamie Harris, Ricky Jay, Ezra Buzzington, James Otis, Chris Cleveland, William Morgan Sheppard.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC