Dobrý Will Hunting

Jedno z největších překvapení roku 1997 v podobě psychologického dramatu z pera dvou mladých a nadějných herců, Matta Damona a Bena Afflecka, se dočkalo skvělých reakcí u diváků i u kritiků. Snímek režíroval Gus Van Sant, který je znám spíše jako režisér dramatičtějších snímků, nikoli typických hollywoodských trháků, přesto je jeho jméno filmovým fanouškům dostatečně známé (např. Psycho 1998, Osudové setkání 2000).

Příběh Willa Huntinga (Matt Damon), mladíka z Bostonu, který se živý jako údržbář a je znám spíše jako hospodský povaleč, se během chvíle obrátí zcela naruby. Will totiž není klasický dělnický povaleč, kterému hlava slouží jen na to, aby mu nepršelo do krku, ale skrývá se v něm nevídaný matematický talent. Jednou při úklidu na univerzitě neodolá a vyřeší místo studentů komplikovaný matematický úkol na tabuli. Profesor Lambeau (Stellan Skarsgård) si takový talent nemůže nechat prchnout, a tak připraví další úkol a při jeho řešení Willa přistihne. Okamžitě mu nabídne, ať se zapojí do univerzitních projektů, ale Will po žádné kariéře netouží. Jelikož je však odsouzen za nedávné napadení policisty a jedině profesor ho pod podmínkou spolupráce a návštěv psychologa dokáže dostat ven, se vším souhlasí a začne na sobě pracovat. Krom profesora mu do života vstupuje další osvícený muž, psycholog Sean MaGuire (Robin Williams), a jak to tak bývá také osudová žena Skylar (Minnie Driver). Willovi se tak otevírá zcela nový svět a je jen na něm, zda zůstane věrný svému nejlepšímu příteli Chuckiemu (Ben Affleck), nebo se vydá do neznáma vstříc matematickým výzvám a životní lásce. 

Tento příběh, který byl nakonec oceněn dvěma Oskary a na jehož začátku stála studentská povídka, je skvěle vyprávěným dramatem o mladíkovi, jenž hledá sám sebe. Vůbec se nejedná o nějaký naivní mladický příběh, ale o komplikované drama, v němž se střetává několik velmi silných osobností, jež si nakonec vzájemně pomáhají vyrovnat se se svou minulostí, a otevírají si tak další životní možnosti. Dobrý Will Hunting je skvělým filmem s výborným hereckým obsazením, který se velmi rychle stal klasikou americké filmové tvorby, na čemž má jistě svůj podíl i výborná kamera a hudba, neb soundtrack k tomuto filmu patří k těm nejlepším.

Obsazení

Režie 

Gus Van Sant

Scénář

Matt Damon, Ben Affleck.

Kamera

Jean-Yves Escoffier

Hudba

Danny Elfman

Hrají

Robin Williams, Matt Damon, Ben Affleck, Stellan Skarsgård, Minnie Driver, Casey Affleck, Cole Hauser, Alison Folland, Vik Sahay, Jessica B. Morton, Harmony Korine, James Allodi, Scott William Winters, George Plimpton, Richard Fitzpatrick.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC