Čistá duše

Když Sylvia Nasar v roce 1998 dopsala román o životě Johna Forbese Nashe, držitele Nobelovy ceny za ekonomii, asi netušila, že podle jejího díla vytvoří Akiva Goldsman scénář k filmu Rona Howarda Čistá duše, který nejenže vydělá přes 200 milionů dolarů, ale získá také čtyři Zlaté glóby (Nejlepší dramatický herec, dramatický film, scénář a herečka ve vedlejší roli) a tři Oscary (Nejlepší film, režie a herečka ve vedlejší roli).

V čem tkví úspěch filmu, když jeho hlavní postavou je matematik, jehož doménou je svět rovnic a čísel, na rande zve s matematickou přesností a v průběhu jeho života se stále intenzivněji projevuje jeho psychická porucha? Především je to nervy drásající a napínavá hra založená na nejasné hranici mezi fantazijními až schizofrenickými obrazy v mysli geniálního matematika a prožívanou realitou. Dále pak geniální herecké výkony. V hlavní roli exceluje Russell Crowe a po jeho boku vysoce ceněná Jennifer Connelly (Alicia Nash), ale také Ed Harris (agent William Parcher), Christopher Plummer (Dr. Rosen, lékař na psychiatrické klinice, kde John končí) a Paul Bettany (spolubydlící na univerzitě Charles Herman).

Těsně po konci 2. sv. války studuje na Univerzitě v Princetonu talentovaný, ale uzavřený a dost namyšlený student, John Forbese Nash. Jeho profesor Helinger (Judd Hirsch) jej přinutí, aby konečně zpracoval nějaký výzkumný projekt, jinak je jeho studium i kariéra v trapu. John hledá a nachází: zjeví se před ním pro běžného diváka tajemné vzorce, ze kterých dokáže sestavit celou komplikovanou teorii her. Přes noc je z něj uznávaný vědec, získává postavení i oporu v podobě své ženy, Alicie Nash, kterou fenomenálně zahrála Jennifer Connelly.

 Po nějaké době, jen tak, z hlavy, odhalí kód ruské rozvědky, což k němu přivede tajného agenta Williama Parchera. Ten jej přivede ke spolupráci na odhalení ruského plánu na jaderný útok. John úkol splní, když ale chce své výsledky uschovat do tajné schránky, je napaden ruskými agenty a začíná rej přestřelek a obav ze všeobecného spiknutí, které jej nakonec přivedou až do psychiatrické léčebny. Odtud pak začíná cesta zpět, mezi smrtelníky, ale také do světa vědy, kde se přece především nachází Johnovo místo. Je to ale cesta dlouhá a tím největším protivníkem je sobě John sám.  

Obsazení

Režie

Ron Howard 

Předloha

Sylvia Nasar (kniha) 

Scénář

Akiva Goldsman 

Kamera

Roger Deakins 

Hudba

James Horner 

Hrají

Russell Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris, Christopher Plummer, Paul Bettany, Judd Hirsch, Adam Goldberg, Anthony Rapp, Josh Lucas, Vivien Cardone, Jason Gray-Stanford, Austin Pendleton, Josh Pais, Ron Howard, Alessandro Tanaka, Stelio Savante, Roy Thinnes, Scott Fernstrom, Rance Howard, Reggie Austin, Tanya Clarke. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC