Červený trpaslík

Tento legendární britský sitcom se začal vysílat již v roce 1988 a s většími či menšími pauzami se objevoval na obrazovkách až do roku 2012. Prozatím má seriál deset sérií, ale fanoušci se již těší na připravovanou jedenáctou i dvanáctou řadu, které by se měly začít vysílat od sezóny 2016. Červený trpaslík (angl. Red Dwarf) ovlivnil bez nadsázky více než jednu generaci příznivců žánru sci-fi a patří k televizní seriálové klasice.

Červený trpaslík je vesmírná loď, na které v důsledku ozáření zahyne téměř celá posádka, vyjma Davida Listera (Craig Charles), který je v době ozáření v uzavřeném skladišti a jeho březí kočky. Když se David probudí, po třech miliónech let, tak zjistí, že se nachází ve společnosti tvora, který se vyvinul z jeho kočky (Danny John-Jules), hologramu svého mrtvého kolegy Arnolda Rimmera (Chris Barrie), Kritona (Robert Llewellin), sanitárního androida a počítače Holly (Hattie Hayridge), který má IQ 6 000. Začíná tak neuvěřitelné putování vesmírem s nesourodou, ale dobře fungující posádkou lodi, které se časem podaří dostat dokonce i na planetu Zemi. 

Jak je u podobných seriálů zvykem, autoři neváhají parodovat známé sci-fi série, jako jsou Star Trek či Vesmírná odysea. Seriál tak obsahuje spoustu přiznaných i nepřiznaných narážek, vtipných dialogů a hlášek, které se staly již kultovními – Hollyino IQ odpovídá stejnému IQ, jaké má šest tisíc učitelů tělocviku. Červený trpaslík je prostě televizní klasika, která by měla patřit do základního vzdělání každého seriálového fanouška.

Obsazení

Režie

Rob Grant, Juliet May, Doug Naylor, Andy De Emmony, Ed Bye, Paul Jackson.

Scénář

Rob Grant, Doug Naylor, Kim Fuller.

Hudba

Howard Goodall

Hrají

Chris Barrie, Craig Charles, Danny John-Jules, Norman Lovett, Robert Llewellyn, Robert Bathurst, Mac McDonald, Mark Williams, Clare Grogan, Hattie Hayridge, Chloë Annett, Rob Grant,Craig Ferguson, Brian Cox, John Sharian, Timothy Spall, Jenny Agutter, Ainsley Harriott, Sarah Alexander, Samantha Robson, Graham McTavish, Lenny von Dohlen, Robert Addie, Geraldine McEwan, Ed Bye, Ricky Grover, Howard Goodall, Paul McGuinness, Morwenna Banks, Holly Earl,David Lovgren, Anastasia Hille, David Ross, Kevin O'Brien, Lisa Barbuscia, Lucy Briers, Jack Docherty, J. Edgar Hoover (a.z.), Doug Naylor, Gary Cady, Michael Shannon, Mark Jones.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC