Černý jeřáb bude sestřelen

Jeden z těch filmů, u kterých si nejste jistí, jestli se chcete, nebo musíte dívat. Děj není jinak scénáristicky náročný, vychází v zásadě reálně z knižní předlohy Marka Bowdena. Ta neměla větší ambice, než autenticky zachytit velmi krvavou a pro USA velmi nepodařenou vojenskou operaci na území Afriky. To ale nic nemění na skutečnosti, že snímek má neskutečně prudké tempo a že jakmile se na něj zadíváte, nebudete moci přestat.

Píše se rok 1993 a v Somálsku zuří hladomor kromě jiného i proto, že vojenský diktátor Mohameda Farraha Aidida zastavuje svévolně dodávky humanitní pomoci. USA jsou přesvědčeny, že jeho činy se dají kvalifikovat jako zločiny proti lidskosti. Vzniká tak plán na zajetí několika velících důstojníků vojenské diktatury. Plán má být založen na rychlém výsadku zkušených vojáků, kteří znají prostředí pouště a dostal název Operace Gothic Serpent. Vybraní a vycvičení vojáci se mají jednoduše spustit do města Mogadišo a zajmout označené osoby. Všechno jde dobře, až do chvíle, kdy je sestřelen jeden vrtulník UH-60 Black Hawk, černý jestřáb. Jediný, kdo z posádky přežije, je kapitán Durant (Ron Eldard). I když se jej dva zbylí členové výsadkové jednotky Task Force Ranger snaží chránit, je zatčen. Základna poblíž Mogadiša se mobilizuje a začíná záchranná operace, která si nakonec vyžádá akci ještě jednoho stejného vrtulníku, ale také desítky mrtvých na straně Američanů a stovky na straně Somálců. 

Ridley Scott ovšem pro tento příběh zvolil snad jediný možný, i když nebezpečný způsob ztvárnění: nechal válku, ať hraje sama. Podařilo se mu natočit dokonalou kopii válečných jatek, která jsou stejně děsivá, jako filmařsky nesmírně působivá. 

Obsazení

Režie

Ridley Scott 

Předloha

Mark Bowden

Scénář

Ken Nolan 

Kamera

Slawomir Idziak 

Hudba

Hans Zimmer 

Hrají

Josh Hartnett, Eric Bana, Tom Sizemore, Ewan McGregor, Sam Shepard, William Fichtner, Jason Isaacs, Ewen Bremner, Tom Hardy, Ron Eldard, Hugh Dancy, Tom Guiry, Charlie Hofheimer, Brian Van Holt, Johnny Strong, Gregory Sporleder, Željko Ivanek, Matthew Marsden, Orlando Bloom, Kim Coates, Nikolaj Coster-Waldau, Carmine Giovinazzo, Enrique Murciano, Jeremy Piven, Gabriel Casseus, Danny Hoch, Richard Tyson, Ty Burrell, Ioan Gruffudd, Brendan Sexton, Glenn Morshower, Corey Johnson, Razaaq Adoti, George Harris, Boyd Kestner, Ian Virgo, Treva Etienne, Radek Bruna, Steven Ford, Chris Beetem. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC