Černá zmije

Kdo by si myslel, že Rowan Atkinson je mužem pouze a jenom Mr. Beana, ať se podívá na první řadu sitcomu, který v anketě pořádané BBC skončil jako druhý nejlepší britský humoristický sitcom.

Rowan Atkinson v něm scénáristicky spolupracoval s Richardem Curtisem a pro svůj nápad si pomohli jedním z nejslavnějších Angličanů všech dob, Williamem Shakespearem. Když totiž přemýšleli o tématu sitcomu, vzpomněli si na středověkou Anglii, na Richarda III. (který se ale v seriálu mihne jen na úvod) a do středu těchto historických kulis postavili (anti) hrdinu Edmunda "Černou zmiji", vévodu z Edinburghu, kterého s noblesou - snad ještě větší, něž u Mr. Beana - zahrál Rowan Atkinson. Černá zmije je mladý princ, ale především cynik lačnící po moci spíše pro svou pohodlnost. Společnost mu dělají navždy oddaný a věrný sluha Baldrick (Tony Robinson) a další šlechtic, na němž už genetika začala pracovat, hloupoučký a tím i k žertům ideálně se hodící Tim McInnerny jako Lord Percy. Tato skupinka se tedy různými pletichami pokouší dostat se na anglický trůn, což dává scénáristům prostor pro výživnou nálož gagů, vtipů a komediálních situací.

V dalších sériích se postava Černé zmije ocitá v různých historických obdobích, ale vždy víceméně neúspěšně usiluje o totéž. Jen od druhé série se mění scénárista, místo Rowana  Atkinsona nastupuje komik a spisovatel Ben Elton. Ve druhé řadě se tak dostáváme na dvůr královny Alžběty I. (Miranda Richardson), kde spolu s ní vládne i její rádce Melchett (Stephen Fry). V dalších sériích byli scénáristé ještě odvážnější, takže se Černá zmije objeví i v 17. a 18. století a dokonce i v První světové válce. Kulisy se možná mění, ale humor a herecká exhibice Atkinsona zůstávají stále stejným diváckým magnetem.

Obsazení

Režie

Martin Shardlow 

Scénář

Richard Curtis, Rowan Atkinson, Ben Elton.

Hudba

Howard Goodall 

Hrají

Rowan Atkinson, Tony Robinson, Hugh Laurie, Stephen Fry, Tim McInnerny, Patrick Allen, Robert East, Elspet Gray, Perry Benson, Peter Cook, Peter Benson, Patrick Malahide, Philip Kendall, Miriam Margolyes, Jim Broadbent, Kathleen St. John, Paul Brooke, Rik Mayall, Alex Norton, Stephen Frost, John Carlisle, Angus Deayton, Ron Cook, Brian Blessed, Roger Sloman, Stephen Gressieux, Richard Murdoch, Joolia Cappleman, Forbes Collins. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC