Byl jednou jeden... život

Vždycky, když se odpůrci televize snaží tvrdit, že tento ďáblův vynález nepřinesl zejména dětem nic dobrého, dá se jednoduše říct: Byl jednou jeden... život. Neznám lepší výukový seriál o lidském těle, než je tento vzrušující pohled do vnitřku člověka.

Seriál skvěle kombinuje dva pohledy: na jedné straně to, co se odehrává venku. Každodenní situace, jako mytí, nebo nemytí rukou, zlomenina nohy při lyžování, očkování. Zároveň ale se všechny tyto věci nějakým způsobem promítají v těle člověka. A po jeho prostorách nás provází velice nápaditě ilustrované postavičky neuronů, stejně jako červených krvinek, obranných látek, nebo třeba vitamínů. Neobyčejně vtipnou a hravou formou se tak děti dozvídají de facto všechno o fungování lidského těla, o tom, jak je složena buňka, k čemu je kostní dřeň, jak fungují oči, nebo proč slyšíme. Stejně tak je jim, na kouzelných postavičkách malých modrých sprinterů, vysvětleno, jak funguje celá složitá nervová soustava u člověka a jak dochází k přenosům signálů uvnitř lidského těla od konečku prstů až k mozku. Stejně dobrodružně je popisován třeba krevní oběh, nebo význam bílých krvinek pro člověka.

Bonusem navíc, ovšem opět bonusem velice něžným a citlivým, jsou pak i určité výchovné vzkazy. Na postavě dvou floutků je ukázáno, jak je škodlivé kouření, co může způsobit obyčejná klukovina, případně jaké následky mohou mít špinavé ruce, nebo co se stane, když zapomenete jít na očkování proti tetanu a potom se píchnete o hloupou růži na zahradě. Zkrátka: seriál, ve kterém se děti mohou dozvědět všechno o biologii člověka a při kterém se i rodiče jistě lecčemus novému přiučí.        

Ostatně, až se vám budou děti vzpouzet při večerním čištění zubů, stačí jen připomenout díl o zubních kazech, kde ošklivý skřeti v ústech čekají na chybu člověka, aby se sbíječkou mohli pustit do zubní skloviny a vyhloubit tak jámu pro kaz. Neznám dítě, které by si po této epizodě nečistilo zuby, třeba ne rádo, ale s vědomím a jistotou, že to opravdu důležité je.

Obsazení

Režie

Albert Barillé 

Scénář

Albert Barillé 

Hudba

Michel Legrand 

Hrají

Patrick Préjean, Salah Bensalah, Sady Rebbot. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC