Buffy, přemožitelka upírů

Zkombinujte klasickou duchařinu, upírský horor, akci a napětí a celé to zasaďte do světa dospívající mládeže a máte před sebou unikátní projekt s názvem Buffy. Že se jedná o třeskavou a neodolatelnou směs, svědčí už jen čísla.

V letech 1997–2003 bylo odvysíláno neskutečných 144 epizod, Hlavní hrdinka Buffy byla umístěna (na bronzové příčce) na seznam deseti postav z oblasti populární kultury, které ovládaly svět kin a televizí v letech 1990-2010. Seriál získal dvě ceny Emmy za způsob, jakým byl udělán (nejlepší make-up a nejlepší hudba, 1998) a celou řadu dalších ocenění. 

 O co jde? Do smyšleného městečka Sunnydale v americké Kalifornii přijíždí a na střední školu začíná docházet obyčejná holka Buffy Summersová (Sarah Michelle Gellar). Brzy ovšem zjistí, že se kolem ní dějí věci, které tak úplně obyčejné nejsou. Postupem času poznává, že jednou z vyvolených a že má svět podstatnější úkol, než zažívat svá první rande a milostná zklamání – je totiž předurčena k tomu, aby bojovala s mocnostmi zla, které si právě v Sunnydale dávají dostaveníčko.

A tak Buffy poznává a učí se rozumět svým schopnostem, ale rychle také pochopí, že na tak velký úkol nemůže nikdy stačit sama, založí proto Scooby Gang, skupinu mladých lidí, ale i napravených upírů, kteří jsou ochotni se zlem bojovat. V poznávání vlastních schopností Buffy velmi pomáhá nejprve školní knihovník a později blízký přítel a učitel Rupert Giles (Anthony Stewart Head). Upíra s duší, obráceného na stranu dobra zase zastupuje Angel (David Boreanaz). Z ženské části gangu, který má v průběhu sedmi epizod tucet členů, jmenujme aspoň velkou přítelkyni Buffy Willow Rosenbergovou (Alyson Hannigan), která do gangu přivádí i svého kamaráda Alexandra Harrise (Nicholas Brendon).

Jakmile se gang začne kompletovat, mohou se síly dobra pokusit vzdorovat všem těm upírům, vlkodlakům, zombie a podobným obludám, které přichází na tento svět za jediným účelem, aby jej ovládly a nastolili vládu tmy. Úspěšnost seriálu je daná i tím, že pro každou sérii vyvstává nový hlavní protivník, který je nakonec v závěru přece jen poražen. Mezi tím ale vysílá celou řadu svých kompliců a sloužících, kteří se našemu gangu staví do cesty. To vše je rámováno krásnou výpravou a brilantní dramatickou hudbou, takže skoro v každé epizodě znovu a znovu zažíváte nejistotu, jestli to Buffy a její přátelé zase zvládnou... 

Obsazení

Režie 

Joss Whedon, David Semel, Reza Badiyi, Daniel Attias, Alan J. Levi, Christopher Hibler, James A. Contner, David Grossman, Marita Grabiak, ad.

Scénář

Joss Whedon, Jane Espenson, Drew Goddard, ad.

Hudba

Christophe Beck, Thomas Wanker, Robert Duncan, ad.

Hrají

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield, Marc Blucas, Charisma Carpenter, Amy Adams, Michelle Trachtenberg, Amber Benson, Armin Shimerman, Juliet Landau, Mercedes McNab, Alexis Denisof, Danny Strong, D.B. Woodside, Rachel Bilson, Rob Nagle, Lindsay Crouse, Eliza Dushku, James Marsters, Wentworth Miller, Brian Tee, Michael Bailey Smith, Clare Kramer, Dominic Keating, Ezra Buzzington, Julie Benz, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Chaney Kley, Jason Behr, Andy Hallett, Nathan Fillion, Eric Balfour, Harry Groener, Harris Yulin, Leonard Roberts, Azura Skye, Ivana Milicevic, Shawn Pyfrom, Vincent Schiavelli, Ashanti, Bonita Friedericy, Kal Penn, Amber Tamblyn, Clea DuVall, Tom Lenk, Charles Cyphers, Kavan Reece, Pasha D. Lychnikoff, Andrew Aguilar, Rudolf Martin, Thomas G. Waites, Megahn Perry, Nichole Hiltz, Geoff Meed, Pat Crawford Brown, Joss Whedon, Nicole Prescott, Charlie Weber, Kathryn Joosten, Carmine Giovinazzo, Wade Williams, Glenn Morshower, ad.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC