Black Books

Britský komediální sitcom se vysílal v letech 2000 až 2004 ve třech sériích po šesti dílech. I přes to si našel své skalní fanoušky a stal se velmi oblíbeným. V České republice všech osmnáct dílů odvysílala Česká televize v původním znění s titulky, teprve v roce 2009 se rozhodla pro dabing amatérská skupina Fénix ProDabing a vytvořila české znění.

Snad i proto, že neexistuje oficiální česká podoba seriálu, bývá název Black Books překládán různě, lze se setkat s Blackovým knihkupectvím, Černými knihami i Černou kronikou. Tak či tak jsou Black Books klasikou mezi komediálními seriály jako The IT Crowd nebo Červený trpaslík.

Většina děje se odehrává v malém knihkupectví/antikvariátu v Londýně, který vlastní dosti nerudný Bernard Black (Dylan Moran) s příchylností k alkoholu. Je s podivem, že může vůbec přežívat, protože zákazníky spíše nesnáší, stejně jako prodej nebo nákup nových knih. K jeho jediným přátelům patří „dívka od vedle“ Francesca „Fran“ Katzenjammerová (Tamsin Greig), s níž Bernard často obědvá, nejraději mají láhev bílého vína. V podstatě náhodou se k nim přidá Manny Bianco (Bill Bailey), bývalý účetní, kterého Bernard nakonec zaměstná u sebe v obchodě a přijme Mannyho i jako spolubydlícího. Zaneřáděné knihkupectví i byt, ve kterém pánové bydlí, připomíná spíše skladiště, ale díky Mannymu, který je k zákazníkům přívětivější, jsou schopni přežít.

Podivná partička asociálů si naprosto vystačí. Potkávají je neustále nějaké bizardní situace, stávají se jim v podstatě jen trapasy, ať už díky alkoholu, naivitě nebo přílišné horlivosti. Vše si pak vypráví a drží se vzájemně nad vodou, protože jeden bez druhého nejsou schopni existovat. 

Celý seriál je založen na slovním humoru a přehnaném herectví. Tvůrci Dylan Moran a Graham Linehan však vytvořili skvělé postavy i situace, doplněné o různé kulturní narážky, které dokazují, že montypythonovský humor stále funguje a jejich smysl pro nadsázku a absurdnost baví diváky dodnes. Black Books jsou skvělým britským sitcomem, ze kterého je možné se i poučit, třebas pěstitelé hub by určitě ocenili Bernardův a Mannyho nápad na pěstování hub ve vlasech. 

Obsazení

Režie

Graham Linehan, Nick Wood, Martin Dennis.

Scénář

Dylan Moran, Graham Linehan.

Hrají

Dylan Moran, Bill Bailey, Tamsin Greig, Nick Frost, Simon Pegg, Martin Freeman, Rob Brydon, Selina Giles, Omid Djalili, Jessica Hynes, Mac McDonald, Alice Lowe, Kevin Eldon, Johnny Vegas, Graham Linehan, Lucy Davis, Rhys Thomas, Peter Serafinowicz, David Walliams, Olivia Colman, Patricia Franklin, Miltos Yerolemou, Muriel Pavlow, Julian Rhind-Tutt, Ricky Grover, Craig Parkinson, Sam Kelly, Tony Way, Richard Katz, Annette Crosbie, Keith Allen, Adam Astill, Colin McFarlane, Lonnie James, Stewart Wright, Nina Conti, Ralph Ineson.  

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC