Big Lebowski

Bratři Coenové jsou už dávno zavedenou režisérskou značkou, stačí vzpomenout třeba jen Barton Fink, Záskok, nebo Fargo, z poslední doby pak oceňovaný Tahle země není pro starý se čtyřmi Oscary. Big Lebowski pak představuje humoristickou a groteskní klasiku v díle obou bratří.

Příběh je založen na absurdní zápletce. Jeff "Dude" Lebowski (Jeff Bridges) je člověk, který svůj život založil na jediném hesle: lenost. Jeho životním rytmem je pomalost, a pokud se vůbec někdy rozhodne pro o něco malinko rychlejší pohyby, je to jen ve chvíli, kdy hraje bowling, nebo pije Bílého Rusa, drink namíchaný z vodky, kávového likéru Kahlúa a smetany, to vše promícháno a podáváno s ledem. Jeho další oblíbenou činností je kouření marihuany, k tomu ale rychlost není zapotřebí.

Všechno se ale změní ve chvíli, když si jej gangsteři spletou s miliardářem stejného jména a poničí mu jeho milovaný odpočinkový koberec. Nejprve se rozhodne zajít si do miliardářského sídla pro náhradu škody, postupně se však stává prostředníkem mezi svým jmenovcem Big Lebowskim (David Huddleston) a gangstery a nakonec se pokusí, spolu se svými povedenými kumpány, připravit obě strany o pěknou sumu v dolarech. Už sami Dudeovi společníci by vystačili na několik sitcomů. Jsou jimi Walter Sobchak, kterého si s chutí zahrál John Goodman. Aby také ne, když jde o postavu katolíka, navíc Poláka, který ale nemá žádný problém s tím slavit židovské svátky. Třetím do party je pak Donny (Steve Buscemi), u nějž byste smysl pro racionální úvahu, nebo snad rovnou rozum hledali jen velmi těžko.

Zápletka umožnila bratrům Coenovým vystavět nezapomenutelný příběh plný bizarních scén, groteskních situací a odzbrojujícího humoru. Stačí si jen vzpomenout, jak se Dude ocitá v područí pološílené feministické umělkyně, která využije jeho ne právě střízlivého stavu a získá od něj sperma pro plánované potomstvo, nebo když se ocitá ve vaně s fretkou. Není divu, že podle filmu vznikla celá řada restaurací a že Lebowski se stalo synonymem pro ležérní způsob života. 

Obsazení

Režie 

Joel Coen, Ethan Coen.

Scénář 

Ethan Coen, Joel Coen.

Kamera 

Roger Deakins 

Hudba 

Carter Burwell 

Hrají 

Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore, Steve Buscemi, David Huddleston, Philip Seymour Hoffman, Tara Reid, Mark Pellegrino, Peter Stormare, Flea, John Turturro, David Thewlis, Mike Gomez, Sam Elliott, Leon Russom, Ben Gazzara, Jon Polito, Warren Keith, Asia Carrera, Lu Elrod, Marshall Manesh, Richard Gant, Torsten Voges, Carlos Leon, Christian Clemenson, Jerry Haleva, Jack Kehler. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC