Battlestar Galactica

Seriál, který má docela bohatou minulost. Už na konci 70. let se totiž odvysílal stejnojmenný seriál, po němž následovaly knihy, komiksy, počítačové hry a na počátku nového milénia i nové řady seriálu.

Všechny ale vycházejí ze stejného námětu, který jakoby z oka vypadl Karlu Čapkovi a jeho R. U. R. kombinovaném s Válkou s mloky: lidé si kdysi dávno v daleké galaxii zadělali na velký problém tím, že se rozhodli svěřit co nejvíc své práce inteligentním strojům, Cylonům. Ti se, i díky zradě Gaia Baltara, osamostatnili a s neúprosnou přesností i krutostí teď vedou boj za absolutní vyhlazení lidské rasy. Plán se jim daří do chvíle, kdy se kolem jediného válečného bitevního vesmírného plavidla, který dal celému projektu název, seskupí několik lodí s lidmi a pomocí „skoků“, rychlých přesunou v prostoru, Cylonům unikají. Admirála Adamu, který celou operaci přežití řídí, si zahrál charismatický Edward James Olmos. Seriál také nezůstává jen na rovině dobrého sci-fi, ale ptá se i na otázky jako: co je to demokracie? Jak funguje? K tomu slouží třeba postava prezidentky, která sice zodpovídá na „svůj“ stále ubývající lid, ale zároveň je nucena podléhat nejrůznějším názorům jen proto, aby lidé přežili (hraji ji znamenitě a s citem Mary McDonellová).

Ovšem, Cyloni je vždy vypátrají a útoky se zas a znova opakují, v pravidelných intervalech po 33 minutách. Zdá se, že lidstvo čeká absolutní konec. Ovšem nakonec se přece jen podaří flotile uniknout a objevují novou planetu, kde chtějí začít znovu (říkají jí Nová Caprica), ani ta ale nezůstane dlouho bez povšimnutí Cylonů.

Aby toho nebylo málo, Cyloni nejenže okupují původní zemi lidí, Capricu (kde ostatně proti nim přeci jen začne vznikat odboj), ale zároveň mají schopnost proměnit se k nepoznání v lidi a působit na jejich posádkách jako tajní cylonští agenti. To je i případ překrásného čísla šest, Cylona, který byl naprogramován tak, aby se cítil jako člověk a zároveň byl jakýmsi spícím agentem, kdykoliv připraveným se probudit a stát v rozhodujícím boji po boku robotů (jeho neodolatelnost podpořili půvab a herecký výkon Tricie Helferové).   

Obsazení

Režie

Michael Rymer, Sergio Mimica-Gezzan, Jonas Pate, Félix Enríquez Alcalá.

Scénář

Ronald D. Moore, Mark Verheiden, Anne Cofell Saunders. Kamera: Joel Ransom.

Hudba

Bear McCreary 

Hrají

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett, Kandyse McClure, Nicki Clyne, Leah Cairns, Michael Trucco, Amanda Plummer, Fulvio Cecere, Amber Rothwell, Leela Savasta, Lucy Lawless, Mark Sheppard, James Remar, John Heard, Colm Feore, Bruce Davison, Carl Lumbly, Michelle Forbes, Bill Duke, Dominic Zamprogna, Amy Lalonde, Tammy Hui, Claudette Mink, Colby Johannson, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Samuel Patrick Chu, Emilie Ullerup, Holly Elissa, Keegan Connor Tracy, Heather Doerksen, Raahul Singh, Christopher Jacot, Alessandro Juliani, Callum Keith Rennie, Haley Guiel, Ryan Robbins, Dan Payne, Erika-Shaye Gair, Ty Olsson, Jeremy Guilbaut, Dean Stockwell, James Lafazanos, Sam Witwer, Torrance Coombs, Tom Bower, Tiffany Lyndall-Knight, Rick Worthy, John Hodgman, Donnelly Rhodes, Kate Vernon, Paul Campbell, Warren Christie, John Pyper-Ferguson, Lara Gilchrist, Tygh Runyan, David Richmond-Peck, Nana Visitor, Samantha Ferris, Françoise Robertson, Aaron Pearl, Camille Sullivan, Robert Gauvin, Richard Hatch.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC