Avatar

Film, který má sice banální zápletku a rozuzlení, ale nese v sobě (sice možná příliš jednoznačně řečené) poselství. Ale i kdybychom snesli desítky výhrad vůči scénáři Jamese Camerona (kromě jiného napsal třeba Terminátora, nebo Vetřelce II a také slavný miliardový Titanic), těžko můžeme nespadnout na kolena před Cameronem režisérem.

V budoucnosti objeví lidé planetu a pojmenují ji Pandora. Na ní žije vše živé v jemně propletené symbióze a kromě tvorů připomínajících pravěké příšery i domorodý kmen Na’vi, který tuto sounáležitost ctí. Tady je první Cameronovo mistrovství – až třímetroví tvorové s modrou jemně fosforeskující kůží, elfíma ušima, ocasy a výraznýma velikýma očima, schopností skrze své vlasy se propojovat s ostatními živočichy na planetě jsou prostě neodolatelní. Právě v očích se ukrývá celá škála výborně zahraných i technicky vyřešených emocí.

Lidé ze Země sem přicházejí ze dvou důvodů, jak jinak, protichůdných – aby planetu a její obyvatele vědecky zkoumali – vedoucí vědeckého projektu je Sigourney Weaver (známá ze sérií Vetřelců, Krotitelů duchů nebo třeba Goril v mlze a řady dalších filmů i seriálů), a opět hraje „svou“ roli: trochu naštvanou a práci oddanou ženu.

Druhou stranu výpravy tvoří ziskuchtivý manažer Parker Selfridge s flegmatickým klidem zahraný Giovannim Ribisim doprovázený vojákem, který se nemůže dočkat, až planetu zplundruje a domorodý kmen zklidní, tedy zotročí. Tato postava snad nejvíc trčí ze scénáře jako jednobarevná, už jen tím, že jeho vtípky připomínají všechna známá mariňácká klišé dohromady. Jmenuje se plukovník Miles Quaritch a hraje ho, trochu ve stylu Ramba, Stephen Lang.

Do toho celého se vmísí nepovolaný hrdina, který se stane zdrojem celé zápletky – lidé totiž vytvoří genetickou kopii Pandořanů a dokážou se s myslí těchto kopií spojit tak, že jsou v jejich tělech. A pro tento projekt je, bez patřičného výcviku, vybrán námořnický vysloužilec, od pasu dolů ochrnutý Jake Sully (hraje ho, nejprve s flegmatismem člověka, který před sebou nevidí osud, ale později s čistotou hrdiny, kterou předvedl třeba v Souboji Titánů v roli Persea, Sam Worthington). Ten se dostane do středu kmene Na´vi, učí se jejich zvykům, zamiluje se do budoucí královny Neytiri (Zoe Saldana), ovšem když vše směřuje k harmonii, rozhodne se zlá strana jednat a pokusí se Pandoru zničit v samém jejím středu, a de facto tak vyhnat původní obyvatelstvo. Jack je ovšem v té chvíli zamilovaný, a proto pro něj není těžké rozhodnout se, na čí stranu se v závěrečném boji dát.

Po úspěšné bitvě přichází jeden z vizuálních i emocionálních vrcholů filmu, skutečné propojení Avatara, do té doby jen biologické hmoty, s Jackem. V krásném, rozpohybovaném a barevně precizním tanečním rituálu šamanka kmene Jackovi sundává masku, a vedle něj ležící Avatar se probouzí.... 

Obsazení

Režie

James Cameron 

Scénář 

James Cameron 

Kamera 

Mauro Fiore 

Hudba 

James Horner 

Hrají

Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, Giovanni Ribisi, Joel David Moore, Wes Studi, Laz Alonso, CCH Pounder, Stephen Lang, Dileep Rao, James Pitt, Peter Mensah, Matt Gerald, Scott Lawrence, Kevin Dorman, Anthony Ingruber. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC