Atlas mraků

Moderní sci-fi natočené podle stejnojmenného knižního bestselleru Davida Mitchella z roku 2004 se dočkalo své filmové podoby o osm let později, tedy v roce 2012. Režie se ujalo trio Tom Tykwer, Lana Wachowski a Andy Wachowski, kteří se mimo jiné podíleli kupříkladu na Matrixu. Složitá kniha dala vzniknout složitě strukturovanému filmu, který byl hojně kritizován i chválen. Jisté však je, že se jedná o neuvěřitelně barvitou a různorodou podívanou, která je naprosto fascinující.

Struktura knihy i filmu Atlas mraků (angl. Cloud Atlas) je velmi komplikovaná, neboť děj má šest hlavních rovin, šest časových úseků – od poloviny devatenáctého století až po dvacáté třetí tisíciletí. Sleduje tak šest hlavních příběhů různých postav – nedobrovolného cestujícího plavícího se přes Tichý oceán, hudebního skladatele, ambiciózní novinářku, ješitného nakladatele skrývajícího se před věřiteli, geneticky modifikovanou jídlonošku a mladého ostrovana na soumraku lidstva. Ti všichni jsou nějak propojeni, jejich životní příběhy se vzájemně ovlivňují a každý skutek, který vykonají, se nějak odrazí v jiné časové rovině, v životě někoho jiného a zároveň i jich samotných. 

Tento strhující, byť také velmi komplikovaný film pracuje v podstatě se základními tématy – s narozením, smrtí a zrozením, s minulostí, přítomností a budoucností. Pokud tohle vše spojíte a zamícháte dohromady jako balíček karet, vznikne nesmírně zamotaný obraz různých epoch a osudů, který se však nedá rozpojit. Všechno má totiž svoji příčinu i následek.

Nejen dějově, ale i vizuálně náročný film, přesto přináší krásnou podívanou. Na své si přijdou v podstatě všichni diváci, neboť je zde špetka z každého žánru, trochu romantiky, trochu dobrodružství, trochu akce a napětí, trochu sci-fi, trochu záhad. Koření je mnoho, ovšem namíchané je tak akorát a tato filmová lahůdka si prostě říká o nakousnutí. Navíc hollywoodské hvězdy v hlavních rolích jsou pomyslnou třešničkou na dortu. 

Obsazení

Režie

Tom Tykwer, Lana Wachowski, Andy Wachowski.

Předloha

David Mitchell (kniha)

Scénář

Tom Tykwer, Andy Wachowski, Lana Wachowski.

Kamera

John Toll, Frank Griebe.

Hudba

Johnny Klimek, Tom Tykwer, Reinhold Heil.

Hrají

Tom Hanks, Halle Berry, Jim Sturgess, Hugo Weaving, Hugh Grant, Ben Whishaw, Jim Broadbent, Susan Sarandon, Keith David, James D'Arcy, Xun Zhou, Doo-na Bae, Alistair Petrie,Götz Otto, David Gyasi, Robert Fyfe, Zhu Zhu, Mya-Lecia Naylor, Genevien Lee, Martin Wuttke,Marie Rönnebeck, Thomas Kügel, Korbyn Hawk Hanan, Wanja Götz, Louis Dempsey, Alexander Yassin.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC