Amadeus

Kdyby někdo opravdu vážně přišel s nápadem, že udělá film na námět ze světa vážné hudby, získá za něj osm Oscarů a ještě jej za něj budou diváci milovat, možná by skončil jako jeden z pacientů jiného slavného Formanova filmu, Přelet nad kukaččím hnízdem. Jenže Miloš Forman se spojil se scénáristou Peterem Shafferem a celou látku o božském W. A. Mozartovi posunuli. 

Celý příběh nám na smrtelné posteli vypráví člověk se zoufalou touhou po talentu, obrovský pracant, Antonio Salieri. I když zjišťujeme, že je schopen udělat cokoli, aby nejprve zničil, a později využil geniálního nadání Mozartova (Tom Hulce, domnívám se, dostal za tuto roli Oscara zejména díky neopakovatelnému, ale také podmanivému smíchu, jakým Wolfgang častuje okolí i v těch nejbizarnějších, třeba i erotických chvílích), přece jej nedokážeme beze zbytku nenávidět. Vidíme v něm totiž ten strhující zápas mezi člověkem a umělcem, mezi hamižností a pokorou před nezpochybnitelným talentem. A také za to jistě v nejlepším slova smyslu může vynikající F. Murray Abraham. Hraje Salieriho tak odhodlaně, že jsme ochotni s jeho postavou zlého a závistného špatného muzikanta v jistých chvílích i soucítit.

Forman, i díky tomu, že jeho odchod ze země nebyl provázen politickými tahanicemi, si mohl přizvat kolegy z Čech, a to filmu pomohlo. Dokonale přesný v kameře a jejím střihu je Miroslav Ondříček, a v menších rolích své odehrají třeba Karel Effa, Hana Brejchová a řada dalších.

Forman také dokázal životopisný film o Mozartovi naplnit mozartovskou atmosférou, i pokud jde o lokace, protože část muzikálu se točila v Kroměříži či v Praze. A, pochopitelně, hudba. Mozart prostě musí odzbrojit úplně každého, ať už k umění vztah má, nebo ne. Ty geniální souhry obrazu a zvuku pracují ve filmu od začátku – ještě ani nejsme usazeni, a už nás kamera přivádí k Salierimu na nosítkách, kterého v zimě někam odnášejí a do toho zní velebně tóny Mozartovy neopakovatelné hudby. A v tomto napětí vydrží film celou stopáž. Snad žádný jiný snímek si těch osm Oscarů nezasloužil víc.        

Obsazení

Režie

Miloš Forman

Scénář

Peter Shaffer 

Kamera

Miroslav Ondříček 

Hrají

Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Simon Callow, Tereza Pokorná-Herzová, Roy Dotrice, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Lenka Loubalová, Kenneth McMillan, Cynthia Nixon, Vincent Schiavelli, Vladimír Svitáček, Jiří Krytinář, Karel Effa, Ivan Pokorný, Janoslav Mikulín, Jitka Molavcová, Aťka Janoušková, Zdeněk Srstka, Karel Gult, Karel Fiala, Zuzana Kadlecová, Eva Šenková, Ladislav Krečmer, Jan Blažek, Zdeněk Jelen, Hana Brejchová, Miriam Chytilová, Karel Hábl, Vladimír Krouský, Jan Kuželka, Jiří Lír, Jana Musilová, Pavel Nový, Viktor Maurer, Jan Pohan, Milan Riehs, Jiří Vančura, Dana Vávrová, Josef Zeman, Milan Karpíšek, Radka Fidlerová, Helena Cihelníková, Zdeněk Mahler, Brian Pettifer, Kenny Baker, Peter DiGesu, Martin Cavina, Milan Demjanenko. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC