Akta X

Kdo by dnes neznal Akta X? Jeden ze základních seriálů s mysteriózní, ale též špionážní, a zejména ufonskou tématikou. V tajných složkách, v nejspodnějších patrech archívů FBI, leží případy označené jako Akta X. Kauzy, které nebyly vyřešeny, a možná dokonce ani být vyřešeny neměly, protože by mohly ohrozit jak vyšší zájmy americké vlády, tak by dokázaly ukázat na trochu jinou pravdu o tom, jak je to s mimozemskými civilizacemi na zeměkouli.

Ovšem právě těchto případů se ujímá dnes už legendární dvojice agentů. Fox Mulder (David Duchovny) a Dana Scullyová (Gillian Anderson). Málo kde najdete tak rozdílnou, a přece tak propojenou dvojici. První věc, která ťukne do ucha každého diváka, je fakt, že i když by oba za sebe dýchali, neřeknou si nikdy jinak, než příjmením, Maldre, ano, Scullyová... Na druhou stranu každý trochu zkušený divák, který zná podobné vyšetřovací dvojice, očekává, jak se bude vyvíjet jejich vzájemná náklonnost, ale toto je snad jediné, i když velice jemné, zklamání, ne, nic se nestane, kolegové zůstanou přáteli, tedy pokud jde o příběh seriálu.

Příhody z temných newyorských stok, stejně jako tajemných dálek amerického Západu ale nejsou jen dramatické a napínavé, ale nesou v sobě i ono divotvorné koření, kterým je humor. A v něm exceluje David Duchovny v roli Muldera, příklad za všechny, když už se zdá, že stopy vedou do Anglie, najednou zazní: „Nebojte se, za posledních 50 let nepřišlo z Anglie nic špatného. Kromě Spice Girls.“ Ovšem ani Gillian Anderson se nenechala v této dvojici zahanbit a na plátně předvádí nejen své půvaby, ale i zvláštní kombinaci skeptického pohledu na výskyt mimozemských civilizací, ale stejně tak i sklony občas uvěřit, že právě Mimozemšťané jsou jediným logickým vysvětlením celého případu. Zkrátka: kultovka jako blázen. Když si k tomu přimícháme ještě citlivou a téma doplňující hudbu Marka Snowa, která vždy atmosféru situace dokresluje, ale zároveň pro diváka není takovým tím vodítkem, které naznačuje, že právě teď se blíží zlo, nebo dobro, máme před sebou seriál, který dokáže strhnout jak k pravidelnému sledování, tak, dovolím si tvrdit, i k několikahodinovému televiznímu maratónu.      

Obsazení

Režie

Chris Carter, Rob Bowman, Kim Manners. 

Scénář

Chris Carter, Frank Spotnitz, Vince Gilligan. 

Kamera

Joel Ransom, Thomas Del Ruth. 

Hudba

Mark Snow. 

Hrají

Gillian Anderson, David Duchovny, Mitch Pileggi, Robert Patrick, Annabeth Gish, Tom Braidwood, Bruce Harwood, Dean Haglund, Nicholas Lea, William B. Davis, James Pickens Jr., Cliff De Young, Gabrielle Rose, Doug Hutchison, Donal Logue, Carrie Snodgress, Donald Gibb, Claire Stansfield, Michael MacRae, Andrew Airlie, Barry Primus, Veena Sood, Blu Mankuma, Xander Berkeley, Felicity Huffman, Ken Kirzinger, Ed Lauter, Susanna Thompson, Marshall Bell, Harriet Sansom Harris, Amanda Pays, Mark Sheppard, Keegan MacIntosh, Brad Dourif, Don S. Davis, Robyn Lively, Floyd 'Red Crow' Westerman, Alan Dale, Suleka Mathew, Sarah Strange, Octavia Spencer, Leon Russom, Titus Welliver, Aaron Paul, Dean Norris, Zuleikha Robinson ad. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC