Ajťáci

Kultovní britský sitcom z prostředí IT z pera Grahama Linehana (mimo jiné autora např. Black Books) patří k nejoblíbenějším a nejúspěšnějším seriálům z Anglie. Prostředí, v němž se jako ryba ve vodě budou cítit všichni informatici a počítačový nadšenci je v podstatě ulítlou parodií jich samých.

Seriál si tak pohrává s životem nerdů – lidé, kteří jsou mnohdy velmi inteligentní, ale zaměřují se pouze na jednu oblast, a tak nejsou příliš schopni běžného života – s jejich asociálností, která je může dostat do spousty vtipných situací. Seriál běžel od roku 2006 ve čtyřech sezónách, ale fanoušci se nemohli svých hrdinů jen tak vzdát, a tak v roce 2013 spatřil světlo světa celovečerní film s názvem Ajťáci: Přichází internet (angl. The IT Crowd: The Internet Is Coming Special)

Dva ajťáci spolu sdílí sklepní „kancelář“ v jinak honosné budově firmy Reynholm Industries. Sice s pracovním prostředím nejsou příliš spokojeni, ale na druhou stranu jim celkem vyhovuje, že jsou takto separováni. Ostatním příliš nerozumí, a když jdou „nahoru“, cítí se dost nepatřičně, většinou se jim stane nějaký trapas. Roy Trenneman (Chris O'Dowd) je docela lenivý, pracovním povinnostem se snaží důsledně vyhýbat. S komunikací je na tom však o něco lépe než jeho kolega Maurice Moss (Richard Ayoade), což je typický „ajťák“ a nerd. Vyjadřuje se co nejodborněji, což ho dělá ještě komičtějším a ostatní lidé mu vůbec nerozumí. Stejně jako Roy i Moss zcela ignoruje sport, jsou-li dotázáni na názor ohledně fotbalového utkání, jsou oba zcela ztraceni. Život se jim obrátí vzhůru nohama, když je jim přidělena nová vedoucí IT oddělení, jejíž post nese název manažerka pro vztahy. Jen Barber (Katherine Parkinson) je mladá žena, která neví nic o IT (o zkratce IT si myslí, že znamená Internet a Tak – v anglickém originále Internet Things). A tito tři se mají snést v malém sklepním prostoru. Jen sem vnese nový vítr, závan běžného života. I když si z počátku tito tři nerozumí, neb na sebe v podstatě mluví cizími řečmi, časem se z nich stanou přátelé.

Ajťáci, česky také Partička IT (angl. The IT Crowd), jsou vtipným sitcomem, který těží z kontrastu „normálního světa“ s tím IT a také ze střetávání mužských a ženských názorů. Tyto dva protipóly jsou zdrojem všech vtipných situací. Komika seriálu ale také ze značné míry stojí na výkonech herců, kteří jsou zde nepřekonatelní. Jejich slovní přestřelky, ale také grimasy jsou snad v každé epizodě hotovým koncertem. Výhodou seriálu je také to, že se u něj nepobaví jen nadšení počítačoví maniaci, ale také lidé, kteří tomuto prostředí vůbec nerozumí. Jednoduše The IT Crowd je klasickým britcomem, který si v žádném případě nesmíte nechat ujít. 

Obsazení

Režie

Graham Linehan, Richard Boden, Ben Gosling Fuller.

Scénář

Graham Linehan

Hrají

Chris O'Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson, Christopher Morris, Dolly Wells, Matt Berry, Noel Fielding, Alice Lowe, Belinda Stewart-Wilson, Peter Serafinowicz, Adam Buxton, Alex MacQueen, Adam Leese, Graham Linehan, Benedict Wong, Laura Pyper, Togo Igawa, Guy Henry, Gemma Chan, Hazel Douglas, Simona Brhlíková, Orlando Seale, Alexandra Weaver, Alexandra Roach, Silas Carson, Amelia Bullmore, Sophie Colquhoun, Sarah Hadland, Ty Glaser, Peter Sullivan, Nicholas Burns, Rachel Riley, David Schaal, Lucy Robinson, Simone McAullay, Oliver Chris, Simon Kunz, Nathalie Cox, Tom Meeten, Adrian Schiller, Marc Small, Ralph Ineson.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC