300: Bitva u Thermopyl

Mohlo by se zdát, že další převyprávění z řecké minulosti už nemůže nabídnout nic nového, ale režisérovi i spoluscénáristovi Zacku Snyderovi se to podařilo. Děj filmu nás zavádí do roku 480 před Kristem, na bojiště jedné z nejslavnějších bitev celé západní civilizace.

Král Leonidas (Gerard Butler) je postaven před nejtěžší rozhodnutí svého života: má se podvolit obrovské převaze Peršanů, vedených dobyvačným Xerxem (Rodrigo Santoro), nebo se vydat se svými třemi sty věrných druhů do předem prohrané bitvy? Rada starších tehdejší Sparty je připravena se podvolit, Theron (Dominic West) je hlavním protihráčem Leonidase, spíše politik než válečník, ochotný za trochu moci vyměnit i svobodu celého národa. Dominic West v reakci na to, jak se sžíval se svou postavou, ukazuje, jak se celý filmový štáb nadchl pro myšlenku filmu: „Je to (Theron) politik, nikoliv válečník. Pro herce je nejlepší hrát záporáky, protože ti mají vždycky ty nejlepší dialogy.” 

Ani tajná znamení, ani názor většiny ale Leonidase nezlomí, a to i díky podpoře své ženy, královny Gorgo, kterou s vitalitou i krásou sobě vlastní zahrála Lena Headeyová. A tak sledujeme věčný příběh o síle lidské touhy po svobodě a o schopnosti pro tuto hodnotu obětovat i vlastní život.

Film je převyprávěním nesmírně úspěšného stejně nazvaného komiksu Franka Millera, ovšem nelpí pouze na této předloze. Jeho největší silou není jen nasazení a nadšení, které je vidět z každého hereckého výkonu, ale je to také průlomové využití nejmodernějších technologií. Zpomalené záběry, ale především bluescreenová metoda, která dává filmu nenapodobitelnou atmosféru. Na filmu je vidět, jak se tu pracovalo s každým políčkem filmového pásu, jak se předělávaly a počítačově upravovaly všechny záběry, takže nakonec je úplně jedno, kde se nacházíme a v jakém čase. Dávný bájný mytologický příběh tu najednou ožívá jako něco zcela současného, něco, co před námi znova stojí jako veliká výzva. A upozorňuje nás také znova, že vítězové nejsou jen ti, kteří nakonec odejdou z ringu se vztyčenou pravicí, ale že i prohranou bitvu mohou vést hrdinové.      

Obsazení

Režie 

Zack Snyder

Předloha

Frank Miller (komiks), Lynn Varley (komiks).

Scénář 

Zack Snyder, Kurt Johnstad, Michael Gordon.

Kamera 

Larry Fong 

Hudba 

Tyler Bates 

Hrají 

Gerard Butler, Lena Headey, David Wenham, Dominic West, Vincent Regan, Rodrigo Santoro, Andrew Tiernan, Isabelle Champeau, Michael Fassbender, Peter Mensah, Tom Wisdom, Darren Shahlavi, Deke Richards, Robert Maillet, Michael Sinelnikoff, Stephen McHattie, Jean Michel Paré, Neil Napier, Tyrone Benskin, Agnieshka Wnorowska, Veronique-Natale Szalankiewicz, Patrick Sabongui, Marie-Julie Rivest. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC