13. komnata

Dokumentární pořad České televize, který v sobě umně spojuje svého druhu bulvární sondy do tajemných, nebo skrývaných zákoutí duše a mysli osobností české kultury, a osobité, jedinečné výpovědi konkrétních lidí v konkrétních, a ne právě lehkých životních situacích.

Seriál začal v roce 2006 a původní dramaturgický záměr spočíval v tom, že bude natočeno 13 dílů mapujících třináct osobností českého veřejného života v jejich zlomových a náročných chvílích, kdy se tak říkajíc rozhodovalo o jejich osudu. I díky velkému zápalu dramaturgyně Ivety Toušlové, která se na pořadu začala též autorsky podílet, se z nápadu stala konstanta vysílání veřejnoprávní televize a tak dodnes můžeme každý týden sledovat nový díl. 

Scénáristé i režiséři nemají jednotný model, podle kterého by osobnosti vybírali, takže najdeme pořady o sportovcích (Roman Šebrle, Augustin Bubník, Petr Koukal), o hudebnících i zpěvačkách (Stanislav Hložek, Anna K., David Bárta), spisovatelích a spisovatelkách (Svatopluk Karásek, Arnošt Lustig, Hana Androniková), politicích (Miroslav Kalousek, Vladimír Mlynář, Karel Schwarzenberg). Kromě toho jsou tu pořady věnované českým publicistům, představitelům alternativní kultury, zkrátka – jde opravdu o veřejný život v nejširším slova smyslu.

Nabízí se otázka, jak to, že je formát tak úspěšný? Je to dáno jednak tím, že tvůrci důsledně dodržují určitou intimitu výpovědi, takže nenutí natáčené celebrity k tomu, aby nutně museli prozrazovat chytlavé skandály, na druhou stranu právě intenzita osobní zpovědi je něco, co diváky k obrazovkám už téměř deset let stále přitahuje.  

Obsazení

Režie

Yvonne Vavrová, Petr Slavík, Simona Oktábcová, Zuzana Burešová, Zdeněk Tyc, Václav Žmolík, Alena Činčerová, Dagmar Smržová, Pavel Křemen, Robert Sedláček, Monika Elšíková-Le Fay, Janek Růžička, Zuzana Zemanová-Hojdová, Vlastimil Šimůnek, Alena Derzsiová, Jan Mudra.

Scénář

Jan Mudra 

Kamera

Jiří Krejčík ml., Richard Špůr, Jan Heller, Jan Mudra, Michal Černý, Miroslav Čvorsjuk, Martin Schinabek, Jiří Chod, Stano Slušný, Petr Pešek.

Hudba

Ladislav Faktor 

Hrají

Zuzana Burešová, Jana Klusáková, Petr Šmolka, Miroslav Kalousek, Vladimír Mlynář, Robert Reichel, Jiří Blažek, Hana Zagorová, Ája Vrzáňová, Aleš Brichta, Anna K., Bára Basiková, Boris Hybner, Daniel Bárta, Daniel Hůlka, Ester Janečková, Hana Brajchová, Chantal Poullain, Jan Nedvěd a mnoho dalších. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC