Sport

Život v kleci

Sport – Život v kleci

Obrovský boom, který v posledních letech zažívá bojový sport známý pod zkratkou MMA, za mnohé vděčí lidem, kteří kdysi stáli u jeho prvopočátku. A vy o nich patrně nevíte. Chyba! To se nyní může změnit.

Pokud jste si mysleli, že máte o českém MMA všechny informace, promiňte, patrně se mýlíte. Drtivá většina fanoušků a příznivců tohoto adrenalinového sportu žije tímto fenoménem posledních pár let – tři, čtyři. Jenže české MMA zanechalo daleko větší, rozmanitější a výživnější stopu na našem území. Datuje se ke konci minulého tisíciletí, kdy se světem neslo ještě pojmenování Vale Tudo!

Jak vše začalo, kdo stál na začátku, jak probíhaly turnaje, kde, jací lidé ovlivnili tento sport, kdo bojoval v kleci, koho neznáte a mohli byste? Sondou do této mimořádně zajímavé minulosti je právě kniha Život v kleci, kterou vypráví Daniel Barták, dvojnásobný mistr republiky z let 1999 a 2000, který po skončení kariéry přešel do trenérské pozice a založil pražský Penta gym. Tento borec mimo jiné vychoval Viktora Peštu, druhého Čecha ve slavné UFC. A nyní jste ho mohli vídat na obrazovkách Prima COOL HD jako jednoho ze čtyř trenérů pořadu I Am Fighter. Barták a sportovní novinář Libor Kalous se rozhodli využít více pohledů na slavnou MMA. Vzpomínky, které nikdy nebyly ještě zveřejněny, vyprávění osob, které prožily zrod tohoto fenoménu na vlastní kůži a jsou tu stále.

Hlasy těch nejpovolanějších

Moderátor a současný spolumajitel organizace OKTAGON MMA Ondřej Novotný, nezapomenutelný spíkr Josef Melen, který hecoval zápasníky a fanoušky v halách, sám zažil na 250 galavečerů v ringu a v kleci. Aleš Hradecký, obr mezi rozhodčími, který si uměl zjednat pořádek. To je jen malý výčet těch, kteří vyprávějí příběh tohoto adrenalinového sportu.

Svůj pohled přidala i více než desítka zápasníků, která zasáhla do dění českého MMA. Sportovci, dříči, srdcaři a bojovníci. Svoji verzi vyprávění poskytla i čtveřice, která poznala či právě poznává slavnou UFC. Vzpomínky oživil gladiátor desetiletí Michal Hamršmíd nebo Jaroslav Poborský, který nasbíral více než 100 zápasů v kleci. Nechybí ani hlas tvrďáka Tomáše Kužely, první Češky v UFC Lucie Pudilové či šampiona japonské organizace Rizin Jiřího Procházky. Samozřejmě nesmí a nebude chybět první Čech v UFC a postava, která vyšroubovala popularitu drsných soubojů v kleci na nejvyšší příčky –
Karlos Vémola a také Viktor Pešta, druhý český zástupce v UFC. Dále osobnosti Penta gymu, který patří k nejstarším MMA klubům na české scéně – Magdaléna Šormová, Jiří Paluska, Stanislav Futera a Václav Šamša. Předmluvy se skrytým tajemstvím se ujal šampion německé organizace Aggrelin a anglické UK Fighting Championship Ondřej Skalník.

Na MMA se dá nahlédnout i z jiných úhlů

Prostor proto dostala také psycholožka Gabriela Kloudová, která objasnila, proč tolik lidí fascinuje právě MMA, co o nás vlastně vypovídá, co s námi dělá pohled na boj v kleci, proč s námi tolik hází, škube a rozděluje nás.

Součástí více než 300 stran atraktivního čtení je také pohled na média a co o MMA psala před lety. I když je MMA tvrdý sport, i tady je prostor pro humor, což vám potvrdí rubrika Kecy v kleci. Mozaiku pestrého vyprávění doplní také blogy, které komentují témata, situace, lidi a turnaje v dané době: Jak by vypadal český MMA mutant, který by mohl dobývat svět? Jaká je trenéřina u klece? Co vlastně holky v kleci, jaké jsou s nimi radosti a starosti? Jaké to bylo, když explodovala narvaná hala kvůli MMA? 

Vy můžete sledovat bojové sporty na programech Skylinku. Nabízí je stanice Prima COOL HD, Nova Sport HD či Sport 1 a Sport 2 HD.

Sport
Foto Prima

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC