Sport

Poslední monument roku na Eurosportu

Poslední monument roku na Eurosportu

Giro di Lombardia – oficiálně Il Lombardia a  česky Okolo Lombardie – je posledním letošním cyklistickým „monumentem“. Tzv. Classica delle foglie morte (Klasika padlých listů) se letos jede 7. října. A  tradičně ji vysílá Eurosport.

Il Lombardia je jedním z vrcholů cyklistické sezony a posledním tzv. monumentem roku po závodech Milán–San Remo, Okolo Flander, Paříž–Roubaix a Lutych–Bastogne–Lutych. Předcházející čtyři letošní monumenty vyhráli Michal Kwiatkowski, Philippe Gilbert, Greg Van Avermaet a Alejandro Valverde, nikdo tedy nedokázal uspět dvakrát.

Loni triumfoval na silnicích Lombardie Esteban Chaves (první neevropský vítěz v historii), před ním v letech 2015 a 2014 Vincenzo Nibali a Daniel Martin. V listině vítězů závodu jsou nejslavnější jména světového pelotonu, mj. Francesco Moser, Sean Kelly, Bernard Hinault, Roger De Vlaeminck, Eddy Merckx, Felice Gimondi, nejúspěšnějším v historii je pětinásobný vítěz Fausto Coppi.

Okolo Lombardie se jelo poprvé už v roce 1905, závod má tedy více než stoletou tradici. U jeho začátků stál sportovní novinář Tullo Morgagni. Celkem 68 ročníků vyhráli domácí Italové, sedm závodníků vyhrálo na silnicích Lombardie poté, co se stali mistry světa. Okolo Lombardie je společně s Giro d’Italia a dalším monumentem Milán–San Remo nazýván „italským treblem“. Jen dva závodníci ho dokázali vybojovat a vyhrát všechny tři závody v jednom roce – Fausto Coppi a Eddy Merckx.
 
Na start letošního 111. ročníku se postaví všech 18 stájí nejvyšší kategorie World Tour. Trasa závodu se každoročně mění, první ročník měl start i cíl v Miláně, loňský se jel z Coma do Bergama. Letos je trasa opačná, startuje se v Bergamu, cíl je po 247 kilometrech v Comu. Mezi nejslavnější stoupání na trase posledního monumentu roku patří Madonna del Ghisallo (754 m n. m.) a Muro di Sormano (maximum až 25 procent!). Celkově čeká cyklisty náročných 4 000 nastoupaných výškových metrů.
 
Přenos závodu Okolo Lombardie začíná v sobotu 7. října v 15.30 na programu Eurosport 1, komentuje Štěpán Straka.

Na co se těší komentátor Eurosportu Štěpán Straka?

„Na dramatický závod jako v loňském roce, kdy soupeřům ujela v závěrečných kilometrech čtveřice favoritů a po šesti a půl hodinách tvrdého závodění si to rozdávala mezi sebou v ulicích krásného historického města Bergama, úchvatný závěr. Pokud by se něco podobného povedlo i letos, byl by to opět absolutní cyklistický zážitek na závěr sezony.“

Okolo Lombardie

Sport
Foto Eurosport
Eurosport 1 HD sobota 7. 10. Můj TV program

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC