Sport

NFL: Oslavte díkůvzdání s NFL

NFL

Oslava Dne díkůvzdání patří k neodmyslitelné tradici celé Ameriky, stejně jako americký fotbal. Čtvrtý listopadový čtvrtek se tak netradičně odehrají tři, namísto jediného utkání NFL. Nenechte si je ujít!

Pojídání krocana, dýňového koláče a sledování fotbalu uvádějí Američané jako nejoblíbenější a nejpopulárnější činnosti v tento slavnostní den. Rodina se sejde u velkého stolu, vystrojí obrovskou hostinu a pak společně zasednou k celodennímu fotbalovému maratonu k televizi.  
 
Systém Národní fotbalové ligy má nastavené hrací dny na neděli, přitom v noci ze čtvrtku na pátek se hraje předehrávka, v pondělí nad ránem pak dohrávka. V Den díkůvzdání se však tyto tradice boří a ve čtvrtek nás čeká porce tří duelů následujících hned po sobě, z nichž první startuje v USA již půl hodiny po poledni, u nás jej budete moci sledovat v 18.30.  
 

…a jak to začalo? 

Koncept zápasů amerického fotbalu v Den díkůvzdání započal již v roce 1876, tedy krátce po objevení hry. Tehdy se slavnostně střetly univerzitní týmy Yalu a Princetonu, které se zavázaly, že proti sobě budou nastupovat každoročně v Den díkůvzdání. Za „The Beginning of Thanksgiving Day Football“ se pak považuje rok 1890, kdy se střetl tým Michiganu s Chicagem Maroons. Systém výběru zápasů je jednoduchý. Od roku 1966 na Den díkůvzdání nastupují vždy týmy Dallas Cowboys a Detroit Lions. K nim se náhodně přiřadí jeden tým z konference NFC a druhý z AFC. Od roku 2006 se pak ke dvěma zmíněným fixním týmům přidává třetí náhodně vylosovaný zápas.  
 

Chicago Bears vs. Detroit Lions

Oslava díkůvzdání odstartuje v 18.30 středoevropského času divizním duelem mezi odvěkými rivaly Chicagem Bears a Detroitem Lions. I přesto, že Lvi mají rozsáhlou marodku, budou ve slavnostním zápase favority. Z osmi odehraných zápasů letos zvítězili šestkrát a svou divizi NFC North vedou před Green Bay Packers. Zatímco Chicago i přes slibný start drží bilanci tří výher a pěti porážek a ve čtyřčlenné divizi je poslední.
 

Philadelphia Eagles vs. Dallas Cowboys

Souboj dalších dvou rivalů přinese druhý zápas Dne díkůvzdání. V rámci divize NFC East se střetne Philadelphia s Dallasem a půjde opravdu o hodně. Dallas odehrál devět zápasů, z nichž se šestkrát radoval z vítězství, orli z Philadelphie mají bilanci 6-2. Oba tedy aspirují na vítězství své divize, potažmo tedy na postup do play-off, který si v NFL zařídí vítěz divize.
 

Seattle Seahawks vs. San Francisco 49ers

Trojici zápasů završí v pátek ve 2.30 duel mezi obhájci titulu Seattlem Seahawks a jejich věčnými pronásledovateli San Franciscem 49ers. Všechny tři slavnostní zápasy slibují napínavou podívanou s téměř dokonalou zápletkou a souboj v rámci divize NFC West toho není výjimkou. Seattle v loňské sezoně opanoval jak základní část soutěže, tak i play-off, a vcelku pohodlně dokráčel k zisku Super Bowlu. Byli to právě 49ers, kteří jako jedni ze tří týmů dokázali v loňském roce Seattle porazit. Stalo se tak osmého prosince a San Francisco zvítězilo 19:17. 
 
V historických tabulkách najdeme jednatřicet vzájemných zápasů, jedná se o jednu z nejvyrovnanějších sérií NFL, Seattle zvítězil šestnáctkrát, v případě prohry tak kromě zhořknutí slavnostního krocana přijde o jednozápasové vedení. 
 
Pokud tedy vydržíte celou noc vzhůru, sledujte i třetí peprný duel v rámci NFL díkůvzdání na Sport TV!

NFL

Sport
Foto Profimedia.cz
čtvrtek 27. 11.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na