Sport

NFL: Americký fotbal není pro hloupá monstra

NFL

Když si dáte tu práci a proniknete do strategie této hry, zjistíte s překvapením, že jde o velmi komplikovanou bitvu, kde k vítězství vedou jen přesně rozdělené úkoly a týmový duch.

letošní ročník ligy amerického fotbalu NFL odstartoval. Zatímco ale v dobách minulých byl tento sport pro průměrného středoevropana velkou tajemnou, v posledních letech se dostává do širšího povědomí a divácká základna se postupně rozšiřuje. Velkou zásluhu na tom mají stanice Sport 1 a Sport 2 HD, které už několikátým rokem nabízí svým divákům možnost sledovat utkání NFL ve značném rozsahu. Minimálně tři přímé přenosy z každého kola základní části, kompletní playoff, reprízy následující den a k tomu navíc magazín Gameday, který poutavou formou přináší shrnutí právě odehraného kola. NFL má vlastní sekci článků na novém webu televize Sport a zápasy komentují dlouholetí hráči amerického fotbalu. Ti během přenosů ochotně komunikují s diváky a odpovídají na jejich dotazy, vysvětlují pravidla a přibližují tak tento tradiční severoamerický sport českému a slovenskému divákovi, který by tuto na první pohled složitou hru nemusel zcela pochopit.
 

Není fotbal jako football

Americký fotbal je v anglicky hovořících zemích znám pod názvem football, zatímco náš evropský fotbal, neboli kopaná, je znám jako soccer. Americký fotbal je sportem, který v sobě dokázal skloubit sílu, hbitost a rychlost hráčů a zároveň klade velký důraz na strategii a taktiku. To je jedna z věcí, která může náhodnému divákovi uniknout, ale po chvilce sledování si uvědomí, že se ve skutečnosti jedná o sofistikovanou hru podobnou šachové partii. Mylná je i představa, že hráči jsou hloupá monstra, která se jen snaží navzájem zabít. Každý z hráčů má při každé rozehrávce přesně danou odpovědnost a k týmovému úspěchu a provedení domluveného signálu je nutné to, aby každý odvedl svůj kus práce. 99,9 % hráčů se do NFL dostává skrze draft, kde si týmy vybírají hráče z amerických univerzit. 
 
NFL patří mezi nejznámější soutěže světa a samotné finále mezi nejsledovanější televizní přenosy. Půl minuty reklamního času během Super Bowlu stojí i několik milionů dolarů a společnosti vyrábí reklamní spoty speciálně pro tuto příležitost. Američané se svým oblíbeným týmem v den zápasu v podstatě žijí. Několik hodin před utkáním samotným dorazí ke stadionu a na parkovišti uspořádají velkou grilovací party. Mohou se bavit bohatým doprovodným programem a samozřejmostí je vystoupení sličných roztleskávaček. O tom, že NFL už není pouze pro Američany, svědčí každoroční zápasy hrané na území Spojeného království. Celkem tři zápasy letošní základní části se odehrají na londýnském stadionu ve Wembley a chystá se na ně i řada českých a slovenských příznivců. Dokonce se spekuluje o vzniku týmu, který by hrál v NFL a trvale sídlil v Londýně, i když takové rozšíření ligy je málo pravděpodobné.
 

Kdo bude šampion?

Adeptů na zisk titulu je samozřejmě více. I když se ze zisku posledního titulu radoval tým, který staví na neprostupné obraně, celkově se nyní prosazuje trend útočného a pro diváka pohledného fotbalu. Týmy skórují hodně bodů, často jsme svědky divokých výsledků a nahrávají tomu i nově zaváděná pravidla, která mírně zvýhodňují ofenzivní hru.

NFL

Sport
Foto Profimedia.cz
neděle 12. 10.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na