Sport

Mistrovství světa ve snookeru

Mistrovství světa ve snookeru

Snooker se narodil v Indii na sklonku 19. století, ovšem vymysleli ho britští důstojníci. Dodnes je tradiční britskou hrou, vždyť mistrovství světa ještě nedokázal vyhrát žádný hráč, jehož mateřštinou není angličtina. Snooker ale za více než století urazil předlouhou cestu do světa a je na neustálém vzestupu popularity.

Duely nejlepších hráčů snookeru o světový titul můžete sledovat na obrazovkách Eurosportu od 15. dubna do 1. května. Jak je od roku 1977 pravidlem, bude se hrát v divadle Crucible v Sheffieldu, které se díky dlouholeté tradici honosí přezdívkou Mekka snookeru. Na mistrovství světa bude startovat 16 nejlepších světových hráčů podle žebříčku, světová jednička a obhájce titulu Mark Selby bude nasazený jako číslo jedna. Dalších 16 hráčů se musí na MS probojovat z kvalifikace. Na MS se představí všechny snookerové hvězdy – vedle Selbyho mj. Ronnie O‘Sullivan, Judd Trump, Neil Robertson, Shaun Murphy, John Higgins i předloňský světový šampion Stuart Bingham, který si před rokem zahrál na exhibici v Praze se suverénní českou jedničkou, teprve 16letým Alešem Heroutem.

Snooker už dávno není pouze britskou hrou, na loňském MS se mezi hráči z Velké Británie objevili kromě exmistra světa Robertsona z Austrálie i tři Číňani a jeden hráč z Hong Kongu. Dva z nich se probojovali do semifinále, Ding Junhui prohrál až finálový boj o titul s Markem Selbym. Pravděpodobně se hodně přiblížil den, kdy čínský hráč vyhraje mistrovství světa. Ding Junhui má k tomuto primátu našlápnuto, nebude-li to letos, za rok přijede znovu a jako ještě větší favorit.

Snookerová ikona a pětinásobný mistr světa Ronnie O‘Sullivan letos možná není největším favoritem. Ačkoli… je to stále Ronnie O‘Sullivan. Na dvou ze tří turnajů tzv. Snookerové trojkoruny – Masters a UK Championship (třetím je MS) – byl ve finále, Masters dokonce vyhrál. Každopádně, Ronnie O‘Sullivan je prostě legenda, každý jeho zápas naláká k obrazovkám na milion diváků. Jeho přesná a neskutečně rychlá hra zvedá diváky ze sedadel v hale i z křesel u televize. K tomu navíc osud hocha, který měl problémy s psychikou – léčil se i na psychiatrii a dlouhou dobu bral léky na uklidnění. Hocha, jehož otec dostal za vraždu doživotí a kterého stíhaly další a další životní rány. Ač se v jeho životě událo mnohé, nejvíce si ho fanoušci snookeru budou pamatovat za nejrychleji zahranou „stočtyřicetsedmičku“ (nejvyšší možný bodový zisk). Trvala pět minut a dvacet vteřin a zahrál ji na mistrovství světa.

Snooker není v České republice rozšířeným sportem, ale na Eurosportu je již roky doma. Na západ a sever od našich hranic je populární hrou, budete-li snooker pozorněji sledovat, brzy zjistíte, jak distingovaná hra to je. Žádná hospodská zábava. MS vidělo na Eurosportu přes 50 milionů diváků, což je srovnatelné s grandslamem, grand tour či MS v atletice. Snooker je tedy opravdu stále populárnější a přitahuje více a více diváků.

Svět zeleného plátna a barevných koulí čeká na mistrovství světa přehlídka krásných soubojů a byla by velká škoda ji vynechat. Pro laiky je MS jedinečnou příležitostí ponořit se do světa snookeru a… podlehnout mu. Lepší doba na první kontakt se snookerem není. Vždyť na MS se bude každý hráč, ať už je v divadle Crucible poprvé nebo naposledy, snažit dostat ze sebe to nejlepší. Snookerový svět napíše na MS další uchvacující příběhy.

Jako se to podařilo na finálovém turnaji z roku 2015. V prvním dnu dvoudenního finálového klání to s Markem Selbym nevypadalo vůbec dobře. Sedmnáct dní turnaje, který uzavírá snookerovou sezónu, dolehlo na rodáka z Leicesteru plnou silou. Ve tváři se zračilo vyčerpání a odevzdanost. Po patnácti framech prohrával již 5:10 a vše se zdálo více než zřejmé – O‘Sullivan ani tentokrát přemožitele nenajde. Jenže druhý den byl naprosto odlišný. Selby přišel čerstvý, odpočatý, plný energie. Sinalá tvář a propadlé oči se postupně vytrácely, až je nakonec vystřídal jiskrný pohled mistra světa. Markův otec zemřel, když mu bylo 16 let. Na smrtelné posteli svému synovi řekl: „Vyhraj titul mistra světa“. A Mark mu to slíbil. Nakonec to trvalo celých 14 let. Soupeře nemohl Mark dostat těžšího. Ale zvládl to ve velkém stylu. V závěru Ronnieho O‘Sullivana přehrával čím dál víc. Zápas končil jako vítěz nejen na papíře, byl prostě nejlepší. Škoda, že to táta neviděl.

MS ve Snookeru

Sport
Foto Eurosport
sobota 15. 4.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC