Sport

KHL zařadila již sedmý rychlostní stupeň

KHL

Začala nová sezóna a s ní i vydatný seriál přímých přenosů na stanicích Sport1 a Sport2 HD. O čem bude letošní ledový příběh? Liga si klade tradičně velké nároky a stejně jako jsou v Rusku přesvědčeni o relevanci cesty na samotný vrchol klubového hokeje, tak dokazují, že za svým cílem půjdou, ať to stojí cokoli.

Mnoho fanoušků považuje poslední dvě sezony za zlomové. Možná mají pravdu v tom, že se v kontinentální lize už nemusí ukázat tolik hvězd z NHL. Možná, že se nebudou opakovat ani rekordní návštěvy z loňského play off. Určitě ale můžeme očekávat významné změny přímo od  ruských oligarchů.  
 
KHL dává najevo, že se vlastně nebojí ničeho, a už vůbec ne velkých výzev. Nyní, ve své sedmé sezoně, bude mít šanci opět předvést, zda-li dokáže ohromit nejen velkými prohlášeními, ale také činy a sportovní úrovní. Přichází hvězdy, fanouškovská základna se opět o něco rozrostla, a i přes to, že z finančních či politických důvodů odstoupily tři kluby, je reálná šance posunout se opět o krok dál. Do ligy vstoupil v podobě Jokeritu Helsinky, HK Soči a Lady Togliatti nový vítr, který zavál do akce nové hvězdy. To všechno by mělo ligu motivovat a vlastně i nutit k sebekultivaci, ať už na poli sportovním, tak především na poli pořadatelské virtuozity a preciznosti v práci s vlastními fanoušky. 
 

Nové tváře

KHL je velmi živorodým organismem, který má tendence se aktivně vyvíjet, projevovat, sebekultivovat a pronikat do srdcí fanoušků po celém světě. Rok co rok se kluby poohlíží po co možná nejzajímavějších úlovcích na trhu hráčů. A zatímco jsme v minulosti zažili boom česko-slovenský či kanadsko-americký, letos jsou in seveřané. Je to logické, hokejisté ze Švédska a Finska už nějaký čas dominují mapě tohoto sportovní odvětví na poli vrcholných mezinárodních akcí, což je vidět. A co je vidět, to má KHL ráda. Jednou z nejvýraznějších tváří je v nové sezoně Jimmie Ericsson, kterého ulovil Petrohrad ze Skelleftea. 
KHL získává v jeho podobě opravdovou hvězdu. Bronzový medailista z posledního světového šampionátu je ve 34 letech skvělým vůdcem. Je stále pohotový, rychlý a má perfektní střelu. Hráč, který doposud ze švédské ligy nevytáhl paty a podepsal smlouvu s Petrohradem na sklonku kariéry, zakusí první zahraniční angažmá. SKA má tedy novou sílu řekněme do druhé či třetí lajny a další silnou osobnost do kabiny. Otázkou je, co mu Ilja Kovalčuk dovolí. V Omsku odfouknul vzpomínky na nevydařenou sezonu pořádný uragán. Cílem bylo play off a vítězství v Naděžda Cupu vedení příliš neuchlácholilo. Tým prochází rekonstrukcí a obranné řady nejsou výjimkou. Jednou z nejvýraznějších posil je právě pětadvacetiletý talent Erik Gustavsson z Philadelphia Flyers. Na beka má pouhých 179 centimertrů, ale neskutečné zrychlení, přehled a dobrou přihrávku. Jeho předností ovšem není pouze podpora ofensivy, hraje kvalitně i dozadu, má výborný odhad a umí hrát tvrdě.
 

Česká stopa zůstává prošlapaná

Zatímco si čeští hokejoví fandové těžko zvykají na fakt, že se v nové sezoně již neobjevuje klub z jejich domoviny, pražský Lev, který vinou odchodu hlavních sponzorů nenaplnil rozpočet nutný pro účast v lize, rozeseto ve všemožných končinách širé Rusi a přilehlých participujících států, se vrhá do akce více Čechů, než by se mohlo zprvu zdát. Bude nesmírně zajímavé sledovat, jak si povede Jiří Novotný v týmu Lokomotivu Jaroslavl. Klub z Jaroslavle ukázal v minulé sezoně obrovský potenciál. Vybudoval neskutečně silný kádr, bez závratných investic a zbytečného humbuku. Vedení předvedlo velký cit, když hrdě odmítlo velkorysou nabídku KHL, že si může vzít po jednom hráči z ostatních týmů, a dokázalo během roční pauzy sestavit mašinu drtící soupeře jednoho po druhém a podařilo se dojít v play off opravdu daleko. Na tom mohou v Jaroslavli stavět a dojít ještě dál. Parta borců evidentně dokáže držet při sobě a bojovat jeden za druhého. To je styl, který Novotnému sedí, a může odvádět černou práci pro dalšího Lva, Martina Thornberga, který se má v dresu Loko starat s Plotnikovem o góly. 
 
Dalším týmem vhodným ke zvýšené pozornosti je jednoznačně Atlant, který angažoval hned dva klíčové Lvy, Ondřeje Němce a Petra Vránu. Možná byste si je dokázali představit ve známějším klubu, ale pro tvořivého beka a bruslivého centra je Atlant optimální štací. Jednak z osobního hlediska, přeci jen zázemí Moskvy nabízí komfort a také jsou relativně dostupní svým rodinám, a pak také z hlediska sportovního. Atlant se netají tím, že chce prožít v této sezoně výrazný progres a jednoznačně postoupit do play off. Oba čeští hráči by měli dostat hodně prostoru.   
 
Michal Vondrka prodloužil se Slovanem Bratislava smlouvu do 30. 4. 2015. V bratislavském klubu působí také Tomáš Netík, Tomáš Mojžíš a nově i Václav Nedorost. Lukáš Kašpar obléká dres Jugry Chanty Mansijsk. Vladimír Sobotka má za úkol gólově povzbudit skomírající Omsk a v Čeljabinsku je k vidění snajpr Martin Růžička spolu Janem Bulisem, který si svou kvalitní dlouholetou službou řekl o kapitánské céčko. A nesmíme zapomínat ani na Čecha s píšťalkou. Do KHL zamířil i přední český hokejový rozhodčí Antonín Jeřábek, který se představil na letošních olympijských hrách v Soči i na mistrovství světa v Minsku. Celkem se představí divákům Sport1 a Sport2 HD v přímých přenosech 29 českých hokejistů.

KHL

Sport
Foto Profimedia.cz
pondělí 15. 9.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na